Kozlu: Meslek Kazası Mı, İş Cinayeti Mi?

Maden sektöründe sıkça rastlanan kazaların, işletmecilik hataları, denetim eksikliği, ihmal ve her kademede eğitim yetersizliğinden kaynaklandığı bilinmektedir. Türkiye’nin ölümlü maden kazaları Dünya sıralamasında ilk sıralarda yer aldığı da yetkililerin ve ilgililerin bilgisi dâhilindedir.

Uluslar arası Çalışma Örgütü’nün verilerine göre Avrupa’da 25 ülkede 2004–2006 yılları arasında maden kazalarında hayatını kaybeden işçi oranı yüz binde 20,15 dir. Aynı yıllarda Türkiye’de hayatını yitiren maden işçisi oranı yüz binde 92,47 dir.

Meydana gelen kazalarda insanların yaşam, güvenlik ve mülkiyet hakları ihlal edilmektedir. Yukarıdaki veriler ışığında TTK’ da meydana gelen ölüm ve ağır yaralanmalarla sonuçlanan kazaların basit bir ihmal ya da kaza olmadığı kanaati taşımaktayız.

Patlamanın nasıl meydana geldiği titizlikte araştırılarak ortaya çıkarılmalı ve ihmal, suiistimal varsa sorumlular hakkında gerekli adli ve idari işlemler yapılmalıdır. Bu işlemlerin her aşamasının kamuoyu ve olaydan zarar görenler (veya temsilcileri) ile paylaşılması hesap verebilir bir kamu idaresinin doğal gereğidir.

MAZLUMDER olarak, kazada hayatını yitiren maden işçilerine Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve sabır, yaralılara acil şifa niyaz ediyoruz.

MAZLUMDER Basın Bürosu

Bir cevap yazın