Fransız uçakları Mali’de bomba yağdırıyor

Fransız savaş uçaklarının, Mali’nin kuzeyinde silahlı grupların kontrolündeki bölgelerde, hava saldırılarını yoğunlaştırdığı bildirildi.

Edinilen bilgiye göre, Fransız savaş uçaklarının bombaladığı yerler arasında kuzey şeridinde bulunan Konna, Gao, Douentza, Nambala ve Lere kentleri yer alıyor. Fransız kuvvetlerinin hava saldırılarında, bölgede etkili olan gruplardan Tevhid ve Cihad ile Ensaruddin hareketlerine ait onlarca askeri araç imha edildi.

Gao kenti sakinleri, Tevhid ve Cihad Hareketinin bölgedeki kamplarının, Fransız savaş uçaklarının yoğun bombardımanına maruz kaldığını bildirdi.

Mali ordusu yetkilileri, saldırıların amacının silahlı grupların savaşırken kullanabileceği yakıt depoları ve lojistik ekipmanların tamamının imha edilmesi olduğunu söyledi.

Mali Savunma Bakanlığı’ndan Tuğgeneral Diaran Donne, AA muhabirine yaptığı açıklamada, silahlı isyancıların iki gündür Konna’da büyük kayıp verdiğini ve ölenlerin cesetlerini de alarak bölgeden çekildiğini iddia etti.

Öte yandan Nijerya, Senegal, Nijer, Burkina Faso, Togo ve Benin’den gelecek askeri kuvvetlerin pazartesi ve salı günleri Mali ordusuna katılması bekleniyor.

Mali’de Ocak 2012’de ülkenin kuzeyindeki bazı kentler silahlı grupların kontrolüne geçmiş ve mart ayında askeri darbe olmuştu. Silahlı grupların, bölgedeki hakimiyetleri oluşan iktidar boşluğu nedeniyle daha da genişlemişti.

Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu ve Afrika Birliği, kuzeydeki gruplara yönelik uluslararası askeri müdahale için BM Güvenlik Konseyi’ne başvurmuş ve Konsey’den şartlı onay verilmişti. Silahlı grupların Mali ordusunun denetimindeki kentleri alarak ilerlemesi üzerine Fransa, silahlı gruplara askeri müdahalede bulunmuştu.

Timetürk

Bir cevap yazın