Ayalon: İsrail Mektupla Özür Dilemeye Hazır

İsrail Dışişleri Bakan Yardımcısı Danny Ayalon, Mavi Marmara olayının üzerinden 32 ay geçtikten sonra İsrail’in Türkiye’den bir mektupla özür dilemeye hazır olduğunu açıkladı.

ABD’nin İsrail’e özel bir vize uygulaması için ABD Kongresi’nde düzenlenen bir toplantıda Hürriyet’e konuşan Ayalon, partisi tarafından seçimlerde aday gösterilmese de İsrail için çalışmaya devam edeceğini belirterek şunları söyledi:

 “Ben şu anda Türk-İsrail ilişkilerinde bir tür iyileşme fırsatları görüyorum. Hem ekonomik hem stratejik hem de diğer sebeplerden Türkiye ve İsrail için beraber çalışmak çok önemli. Hiçbir şekilde öngörülemeyen bir Ortadoğu var bugün. O yüzden 2013’ün Türk-İsrail ilişkilerini rayına koyma yılı olmasını diliyorum. Ve bunu yapabiliriz.

İyi niyet ve karşılıklı menfaat olduktan sonra iki tarafın başlangıçtaki pozisyonlarının üstesinden gelebiliriz. Örneğin ben bu sorunu Amerikan Pakistan anlaşmasındaki metni uyarlayarak çözmeyi düşünebilirim. Daha geçen sene 24 Pakistan askeri Amerikan güçleri tarafından hata sonucu öldürüldü. Amerikalılar da bir mektup gönderdiler. Mektup Pakistan’da kabul edildi.”

Türk tarafı öneriye tepkili

Türk diplomatik kaynaklar Ayalon’un Hürriyet’e açıkladığı öneriye tepki gösterdiler.

Türkiye’nin İsrail’den beklentilerinin net olduğunu açıklayan kaynaklar, Danny Ayalon’un da şimdiye kadar İsrail ile yapılan görüşmelere hiçbir zaman dahil olmadığını belirttiler.

Hürriyet

Bir cevap yazın