Cenaze töreninde çağrı: Barış iradesini ortaya koyun

Paris’te öldürülen PKK kurucularından Sakine Cansız, Kürdistan Ulusal Kongresi (KNK) Paris temsilcisi Fidan Doğan ile gençlik hareketi üyesi Leyla Şaylemez’in cenaze merasimi gerçekleştirildi.

Üç kadının cenaze törenine katılanlar BDP ‘nin çağrısı üzerine siyah giysi giyerek üzerlerine beyaz şallar aldı. Binlerce kişi cenazeyi hastaneden alarak törenin yapılacağı Batıkent Meydanı’na getirdi.

Kortej yol boyunca “Şehitler ölmez” anlamına gelen “Şehit namirin” sloganını attı. Üzerinde PKK bayrağı bulunan cenazeler katafalka konuldu. Cenazede bulunan az sayıda güvenlik görevlisini BDP’liler zincir yaparak korudu.

Otobüsün üzerine kurulan platformda konuşmalar Kürtçe yapıldı. Diyarbakır Büyükşehir Belediye başkanı Osman Baydemir ve DTK Eşbaşkanı Ahmet Türk birer konuşma yaptı. Ahmet Türk, Başbakan Erdoğan ‘ı eleştirirek ‘Hem barış diyorsunuz hem Kandil’i bombalıyorsunuz. Herkes Kürtlerden hassasiyet bekliyor. Barış karşılıklı saygıyla halkların tanımasıyla olur, adalette olur. Ey Başbakan hassasiyetten barıştan söz ediyorsun hem de Kandil’i bombalıyorsunuz. Barıştan söz ederken Kürtleri boşa çıkarıyorsunuz. Sonra Kürtlerden hassasiyet bekliyorsunuz’ dedi.

DEMİRTAŞ: BARIŞ İRADESİNİ ORTAYA KOYUN

BDP lideri Selahattin Demirtaş da konuşmasında barış vurgusu yaptı. Demirtaş şunları söyledi: “Barış cesaret ister. Bu halk hiç bir zaman barıştan kaçmadı. Barış için mücadele etti. Anneler parçalanmış evlatlarının mezarının başanda dururken intikam değil barış istedi. 3 şehidimizin başında barış iradesini ortaya koyuyoruz. Hodri meydan! Siz de barış iradesini ortaya koyun. Bu halk İmralı’da Öcalan’ın yürüttüğü görüşmelerin arkasındadır.”

Konuşmaların ardından tören bitti. Cenazeler yine kadınların omuzunda memleketlerine gönderilmek üzere cenaze arabalarına taşındı

İlkehaber

 

Bir cevap yazın