“Kürt sorunu” değil “Kürdistan meselesi”

Sitemiz yazarlarından Kadrican Mendi, son yazısında “Kürt sorunu”ndan “Kürdistan Sorunu”na gelen önemli bir meseleyi, Türk dış siyasetinin son süreçteki rolünü ve bu bağlamda devletin hükümet eliyle yürüttüğü İmralı görüşmelerini tartışıyor. Ve bunu İslamcı camianın algılama ve yaklaşım biçimleriyle birlikte değerlendiriyor.

Kadrican Mendi yazısında “Devlet, meselenin artık bir “Kürdistan” meselesi olduğunu anlamış ve “Arap Baharı” ile birlikte hızlanan süreci yönlendirebilmek adına -bölge ülkeleri de dahil olmak üzere -tüm taraflar açısından son derece riskli bir maceraya kalkışmış durumdadır. Hükümetin daha doğrusu “Davutoğlu’nun rolü, daha önce Özal’ın –şartlar olgunlaşmadığı için – deneyip de başaramadığı “federasyon”u da içeren bir Ortadoğu macerasına, devletin Türkçü/Osmanlıcı kadrolarını ikna edebilmesidir.

Hedef; içeride çözülemeyen sorunu dışarıya taşıyarak, Irak’ın ve Suriye’nin kuzeyini de içine alacak federatif bir Kürdistan’ı Barzani üzerinden Türkiye’ye angaje ederek çözmektir.” tezini işlediği yazısına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

YAZININ TAMAMI

“Kürt sorunu” değil “Kürdistan meselesi”

 

Bir cevap yazın