Obama, Netanyahu’ya eleştirilerini artırdı.

Amerika Birleşik Devletleri ile İsrail stratejik ortak olmasına rağmen, iki ülke liderleri arasındaki ilişkilerin çok da sıcak olmadığı biliniyor.

ABD Başkanı Barack Obama ‘nın İsrail’deki seçimlere 6 gün kala Başbakan Netanyahu hakkında yaptığı ileri sürülen yorumlar “Obama’nın intikamı” şeklinde değerlendirildi.

Bir internet sitesinde Jeffrey Goldberg imzalı yoruma göre, Obama bu hafta özel konuşmalarında işgal altındaki topraklarda Yahudi yerleşim merkezlerini genişletmekte ısrar eden Netanyahu’ya yönelik eleştirisinin dozunu artırdı. Obama, “Netanyahu İsrail’in çıkarlarının nerede yattığını bilmiyor, İsrail’i büyük bir uluslararası yalnızlığa itiyor” dedi. Obama, İsrail Başbakanı’nın politikalarının ülkesini çöküntüye doğru götürdüğünü savundu.

“Uzun vadede düşmanı kendisi”

ABD Başkanı Obama, birkaç defa yakın çevresine İsrail’in bölgede yapayalnız bir devlet olarak kalması halinde ayakta kalmasının imkansız olduğunu, Amerikan politikalarını da olumsuz etkilediğini söyledi.

Obama’nın, “İran İsrail’in kısa vadede düşmanı, İsrail’in asıl uzun vadeli düşmanı yine kendisi”dediği belirtiliyor. Netanyahu’nun Filistin politikasını eleştiren Obama, İsrail Başbakanı’nın siyasi bir korkak olduğunu, bir davayı yürütecek liderlik yapamadığını Yahudi yerleşimcilerin lobisinin kontrolünde olduğunu belirtti.

Beyaz Saray’dan yalanlama gelmedi

Goldberg’e göre, Obama bu tür ifadeleri sadece bir kez değil birkaç defa kullandı. Jeffrey Goldberg’in iddiasına Beyaz Saray’dan henüz bir yalanlama gelmedi. Netanyahu’ya yakın çevreler ise, ancak haberin doğruluğunun kanıtlanması halinde bir yorum yapacaklarını söylüyor.

İktibasdergisi

Bir cevap yazın