Chomsky, Türkiye ve Oluşan Dünya Düzeni’ni anlattı

Ünlü düşünür Noam Chomsky, Boğaziçi Üniversitesi’nde düzenlenen Hrant Dink İnsan Hakları ve İfade Özgürlüğü Konferansı’nda ‘Türkiye ve Oluşan Dünya Düzeni’ başlıklı bir konuşma yaptı. Konuşmasında Kürt sorununa da değinen Chomsky, “Türkiye çözümü içeriden bulmalı” dedi.

Noam Chomsky ‘Türkiye ve Oluşan Dünya Düzeni’ başlıklı bir konuşma yaptı. Chomsky sözlerine “2010 sonlarında Sınır Tanımayan Gazeteciler, yıllık raporunu hazırlamıştı. Türkiye dünyanın en büyük gazeteci hapishanesi ek raporunu da yayınladı. Gözaltındaki gazeteci sayısı askeri rejimden bu yana görülmedik boyutlara ulaşmış durumda’’ diyerek başladı.

Chomsky sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye önce kendi evinin içinitemiz tutmak zorunda. Ancak burada doğrudan ifade özgürlüğüne yapılanmüdahaleler işin tek yönü değil. Düşüncenin kendisini kısıtlama çabalarıaslında son derece karmaşık propaganda sistemleri tarafından yapılan bir şeyözgür toplumlarda. Bunun amacı kitlelerin seyirciye indirgenmesi, her şeye rızagöstermelerinin sağlanması.

Konuşmasında Soğuk Savaş sonrası oluşan yeni dünya düzeni ve Kissinger’dan Obama’ya farklı dönemlerde ABD’nin uygulayageldiği politikaları masaya yatıran ünlü düşünür ‘’Soğuk Savaş’ın ABD başta olmak üzere aslında emperyal büyük güçlerin bağımsız devletlere yönelik savaşı’ olduğunu söyledi.

Chomsky, bu dönemle ilgili özellikle akademik alanda herhangi bir çalışma yapılmadığının; Soğuk Savaş’ın dinamikleri üzerine hiç düşünülmediğinin altını çizdi.

NATO küresel müdahale gücü oldu

‘Yeni Dünya Düzeni’ne de değinen Chomsky, “Soğuk savaş” döneminin dünya lideri ülkelerin kendi egemenliklerini sürdürebilmek için uyguladıkları bir strateji olduğunu ancak soğuk savaşın bitmesiyle yeni stratejilerin ortaya çıktığını söyledi. Batı’da Amerika’nın çöküşü ve iktidarın Çin ve Hindistan’a kaydığının konuşulduğunu dile getiren Chomsky, ancak kendini dünyanın lideri gören Amerika’nın temel doktrinlerinin hiçbir zaman değişmeden devam ettiğini vurguladı.

Dünyada Soğuk Savaş sonrası güç dengelerinin yeniden dağıtıldığını belirten Chomsky ‘’NATO artık küresel bir müdahale gücü haline geldi. Bu gücün kumandanlığını da ABD yapıyor’’ dedi.

‘ABD’nin dünyanın en büyük borç alan ülkesi’ haline geldiğini söyleyen Chomsky, günümüzde Latin Amerika’nın tarihinde ilk defa neo-liberal politikalardan kurtulup kendi içinde birlik oluşturması, Arap Baharı gibi gelişmeler yüzünden ‘ABD’nin arka bahçesinin artık arka bahçe olmaktan çıktığını’ söyledi.

Arap Baharı değerlendirmesi

Konuşmasında Ortadoğu’da yaşanan ve Arap Baharı olarak adlandırılan gelişmelere de değinen Chomsky, ABD’nin Ortadoğu’da gerçek değil sözde bir demokrasi istediğini bu demokrasiyi getirmek için de kendisine yakın kişileri iktidara getirdiğini belirtti.

Chomsky, “Arap Baharı tarihi önem taşıyan bir başka gelişme. Bu da en azından Ortadoğu’nun kısmi olarak elden gitmesi anlamına gelebilir. Bu da ABD gücüne önemli bir tehdit. ABD ve müttefikleri bu sonucu engellemek için ellerinden geleni yapmışlardır. Bugüne kadar başarılı olmuşlardır. Halk arasında gerçekleşen isyanlar geleneksel ilkeleri gözetmiş ABD nüfuzuna en yakın olan güçler iktidara gelmiştir. Sevilen diktatörler başta tutulmuştur. Özellikle petrol üreten devletlerde bugüne kadar bu, böyle gitmiştir. Tunus ve Mısır’da bunu görüyoruz. Farklı ülkelerde de bunu yaşadık. Haiti’de Filipinler’de Endonezya’da yaşandı. Bütün bu ülkelerde diktatörler desteklendi” dedi.

 Chomsky, bölgede yaşanan gelişmelerden de söz ederek, “Bölgesel gelişmeler de yaşanıyor. Irak’ ta özerk bir bölge oluşmuş durumda. Bu daha da güçlenebilir. Suriye kendini kurtarabilirse bu belirsizliğin önüne geçebilirse orada bir özerk bir Kürt bölgesi söz konusu olabilir. Bunun da muhakkak suretle Türkiye’nin güneydoğusu ve bütün bölge üzerinde etkisi olacak” dedi.

Chomsky’nin konferansı yaklaşık 800’ü aşkın bir dinleyici topluluğu tarafından ilgiyle izlendi.

Gazeteport & Radikal

 

Bir cevap yazın