CHP’li Güler’in ırkçılığına tepkiler sürüyor

CHP İzmir milletvekili Birgül Ayman Güler, TBMM’de, “Bana Türk ulusuyla Kürt milliyetini eşit, eş değerde gördüremezsiniz” demesine ve Kürt milliyetçiliğinin ilericilik ve bağımsızlık yanlısı demek olmadığını savunmasına  yönelik tepkiler sürüyor.

Altan Tan (BDP Diyarbakır Milletvekili): Yunanlılar Ankara önüne geldiğinde eşittik de, şimdi mi eşit değiliz hanımefendi.

Akif Hamzaçebi (CHP Grup Başkanvekili): Genel Kurul’da bir tasarının görüşmeleri sırasında bir çok görüş ortaya konulabilir, tartışılabilir. Bunlar daha iyiyi, doğruyu bulabilmek için yapılır. Orası demokrasinin olduğu bir yerdir. Grup adına ifade edilen görüşlerin dışındaki milletvekilleri kişisel görüşlerini açıklayabilirler. Demokrasilerde insanların kökenine göre herhangi bir ayrım yapılmaz, bütün insanlar eşittir. Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşayan bütün vatandaşlarımız eşit haklara sahiptir. 

Selahattin Demirtaş (BDP Eş Başkanı): Kürtler de diğer halklarla eşit olmalı diyenler Kürt ırkçısı oluyor,Akp, Mhp, Chp Türk ırkçılığının alasını yaparken adı milli birlik oluyor. AKP, MHP, CHP de B.Ayman Güler gibi düşünmeyen sadece bir kaç milletvekili vardır.Bu söylediğim bir suçlama değil maalesef bir gerçektir. (twitter)

Pervin Buldan (BDP Iğdır Milletvekili ): CHP dün akşam anadilde savunma yasalaşırken faşizan tutumunu ortaya koymuş,Sosyal demokratlıkla ilgileri olmadıklarını ispatlamışlardır. (twitter)

Ferhat Tunc (Sanatçı)‏: Dersim katili bu ırkçı zihniyetle hala ‘gurur duyuyorum’ diyerek ortalıkta dolaşan sözüm ona ‘muhalif’ geçinenlerin utanacakları andır! (twitter)

İlkehaber

Bir cevap yazın