Rober Koptaş: Güler’in İçişleri Bakanı olması Türkiye için büyük ayıp!

AGOS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Rober Koptaş, Hrant Dink cinayetinde sorumluluğu olduğu iddiasıyla aile avukatları tarafından yargılanması istenilen 24 kamu görevlisinden biri olan Muammer Güler’in yeni İçişleri Bakanı olmasını eleştirdi. Koptaş, “AKP, soruşturulması gereken isimleri terfi ettirmekte ve onları önemli görevlere getirmekte hayli ısrarlı görünüyor” dedi.

AGOS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Rober Koptaş’ın Hrant Dink cinayetinin işlendiği 19 Ocak 2007 tarihinde İstanbul Valisi olan Muammer Güler’in İçişleri Bakanlığına atanması hakkında yaptığı açıklama şöyle:

“AK Parti, Hrant Dink cinayetinde haklarında şüpheler ve soru işaretleri olan, soruşturulması gereken isimleri terfi ettirmekte ve onları önemli görevlere getirmekte hayli ısrarlı görünüyor.

Bu ısrar ise Başbakan’ın ve siyasi iktidarın, Türkiye’nin yakın tarihinin bu belki de en kritik olayını asla umursamadığını, onu çözmekle, arkasındaki odakları açığa çıkarmakla zerre ilgilenmediğini gösteriyor.

Dink ailesinin ve Agos’un avukatları, Şubat 2012’de ‘yardım ve yataklık’ ile ‘kasten öldürmenin ihmali davranışla işlenmesi’ nedeniyle, AK Parti Milletvekili Muammer Güler ile Osmaniye Valisi Celalettin Cerrah’ın da aralarında bulunduğu 24 kamu görevlisi hakkında dava açılmasını talep etmişti.

Sırf bu dilekçede dile getirilen kanıt ve şüpheler bile, Muammer Güler’in herhangi bir yüksek göreve atanmak bir yana, siyasi kariyerini dahi sonlandıracak önemdeyken, memlekette içişleri bakanlığını üstlenecek başka kimse yokmuş gibi, Muammer Güler’in bakan atanması, ne akla ne izana sığıyor.”

T24

 

Bir cevap yazın