Sivas’ta yasakçı baskı: Yeni ikna odaları istemiyoruz!

Sivas Cumhuriyet Anadolu Lisesi’nde başörtüsüyle derslere giren bir grup öğrencinin ikna odalarına alındığı, hakaretlere uğradığı ve öğretmenlerin bir kısmınca baskı uygulandığı gündeme geldi

Özgür-Der Sivas Temsilciliği tarafından gündeme getirilen hukuksuzluğa ilişkin bir basın açıklaması düzenlendi

Basın açıklamasının tam metni:

OKULLARDA YENİ İKNA ODALARI İSTEMİYORUZ

BAŞÖRTÜSÜNE HER YERDE ŞARTSIZ SINIRSIZ ÖZGÜRLÜK!

Kıymetli Sivas halkı ve değerli basın mensupları!

Halkın duyarlılıklarına, öğrencilerin ve öğretmenlerin hallerine, duygu ve düşüncelerine kıymet vermeyip kutsal kitap gibi yönetmeliklere sarılan ruhsuz idarecilerden bizarız.

İlk gençlik çağındaki talebelerin başörtüsüne dönük ilgi ve alakalarından rahatsız olup kalıcı ruhsal bozukluklara sebep olacak şekilde öğrencileriyle uğraşan, kraldan çok kralcı davranan vicdansız, insafsız, anlayışsız öğretmenlerden rahatsızız.

Okullarda kılık kıyafet serbest denilip de istisnai okullarda öğrencilerin başörtüsü ile uğraşılmasını bir türlü anlamıyoruz. Okula giden bir öğrenci, bir öğretmen İslami kimliği ile varlığını sürdüremiyorsa kim bu düzenin özgür olduğundan bahsedebilir ki?

Dünya hızla özgürlük sürecine giriyor. Arap uyanışının yaşandığı coğrafyalarda statüko nasıl ayak diretiyorsa Türkiye de benzer süreçlerden geçiyor. Darbeci, baskıcı, oligarşik odakların eli zayıfladıkça daha bir diretiyor, halka rağmen, akıntıya karşı yüzerek kendilerince mücadele ettiklerini sanıyorlar.

Bu bağlamda ilimizde geçtiğimiz hafta Cumhuriyet Anadolu Lisesi’nde yaşanan hak ihlallerini sizlerle paylaşmak ve duruşumuzu ifade etmek istiyoruz. Şehrimizin en güzide öğrencilerinin yer aldığı bu lisede bir grup öğrencinin derslere başörtüsü ile girmeye başlamasıyla birlikte öğretmenlerin büyük bir kısmının yaşananların olması gerektiği gibi sıradan bir durum olarak algılayıp derslerine devam ettiklerini; bu duruma karşın birkaç öğretmenin aşırı refleks gösterdiğini, öğrencileri alenen tahkir ettiğini, toplu program öncesi aşağıladığını görgü tanıklarının ifadeleriyle öğrenmiş bulunmaktayız.

Cumhuriyet Anadolu Lisesi’nde yaşananlar bununla kalmamış, Okul Müdürü tarafından oluşturulan ikna odalarında öğrencilere bire bir telkinlerde bulunulmuş hatta tek tek aileleri aranarak öğrencilerin başlarının açılması istenmiştir. Bu isteklere karşı gelen öğrenciler, Rehberlik Birimi’ne yönlendirilerek baskı süreci sürdürülmüştür.

Öğrencilerin disiplin kuruluna havale edilmeleri ile tehdit edilmesi akabinde yarıyıl tatilinin araya girmesiyle süreç rolantiye girmiş, eğitim öğretimin başlamasıyla da baskının devam edeceği sinyalleri alınmaktadır.

Son yaşananlardan önce de başörtüsüyle derse girmeye çalışan öğretmenler hakkında defalarca soruşturma açılması ve baskıyla başları açık olarak derse girmelerinin sağlanması sürecinde okul müdürünün despotik tutumu gözlerden kaçmamıştır.

Cumhuriyet Anadolu Lisesi yönetimi misyon ve vizyonunu bakın nasıl açıklıyor kendi internet sitelerinde: “Öğrencilerimizin; bilgili, becerili, özgüvenli olmalarını, çağın ihtiyaçlarına cevap verebilecek beceriler kazanmalarını, liderlik özelliklerinin yanı sıra, işbirliği ve ekip çalışmalarına yatkın bireyler olmalarını sağlamaktır. Bilim ve teknolojinin farkında, değişime açık, öğrenmeyi temel kabul eden, değerlerini yaşayan ve yaşatan, farklılıkları zenginlik kabul eden, kendine güvenen, çağdaş ve demokratik bireyler yetiştirmektir.” “farklılıkları zenginlik” kabul ettiğini deklare edip bir avuç gencecik kızla uğraşmak hangi vicdanın kabul edeceği iştir.

Buradan bu vesileyle halkımızdan ve özellikle Okul Aile Birlikleri üyelerinden öğrencilerine sahip çıkmalarını, onlara dönük yapılacak her türlü baskıya karşı uyanık olmalarını istiyoruz.

Başörtüsünün özgürleştirilmesini siyasi iradelerin insafına bırakmaktansa halkımızın vicdanına ve zor zamanlarda gösterdiği kararlılığa emanet ediyoruz. Ülkemizde ve kentimizde yaşanan hak ihlallerine gözümüzü kapatmayıp, uyanık olup yaşanan haksızlıklara dur deme erdemi göstermemiz gerekiyor.

Eğitim öğretim tekrar başladığında bu hak ihlalleri devam ederse avukatlarımız aracılığıyla her türlü yasal kanalı zorlayacağımız gibi baskı kuran öğretmenlerin isimleri ifşa edip protesto hakkımızı sonuna kadar kullanacağımızı belirtir okul yönetimini bu haksız, vicdansız ve halkımızın inanç ve değerlerine yapılan haksız uygulamasına derhal son vermesini talep ederiz.

Kamuoyuna saygı ile duyururuz.

Özgür-der Sivas Temsilciliği

One thought on “Sivas’ta yasakçı baskı: Yeni ikna odaları istemiyoruz!

  • Arkadaşlarımızı duyarlılıkları için tebrik ediyoruz, Allah razı olsun.
    Ancak basın açıklamasında yer alan bir paragrafın üzerinde biraz durmak gerekiyor: “Dünya hızla özgürlük sürecine giriyor. Arap uyanışının yaşandığı coğrafyalarda statüko nasıl ayak diretiyorsa Türkiye de benzer süreçlerden geçiyor. Darbeci, baskıcı, oligarşik odakların eli zayıfladıkça daha bir diretiyor, halka rağmen, akıntıya karşı yüzerek kendilerince mücadele ettiklerini sanıyorlar.”
    Türkiye’de statüko ile kastedilen nedir, derin devletin işaret edildiği eski iktidarlar mı?
    Okullarda başörtüsünü yasaklayan son yönetmelik AKP tarafından çıkarılmıştır. Burada mutap açık bir şekilde AKP iktidarıdır.
    Muhatabı açık bir şekilde ortaya koymazsak hata ederiz, belirsiz bir suçlu aramış oluruz.

Bir cevap yazın