Ankara 361. hafta

Geçtiğimiz günlerde basına yansıyan haberlerde Türk Mühendis Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Gıda Mühendisleri Odası, Betül Koç’un üyelik başvurusunu ‘başörtülü’ diye geri çevirdi. Gıda mühendisi Betül Koç, Tarım Müdürlüğü üretim sertifikasını yenilemek için TMMOB’ye başvurdu. Genç mühendise verilen cevap yazısında şu ifadelere yer verildi: “Çağdaş bir görünüm taşımayan başörtüsünü, Türk devrim ilkeleri ve devrim yasalarıyla bağdaştırmak mümkün olmadığından, sakallı ve türbanlı fotoğraf veren üyelerin istemleri kabul edilemiyor.” İfadeleriyle Betül Koç’un sertifika yenilenme istemi ÇAĞ DIŞI bir kararla red edildi.

Adı geçen oda kendilerine verilen kamu kuruluşu vasfını kötüye kullandığı aşikârdır. Odanın bu tavrı çağdaş ülkelerin tamamında terk edilmiş ve bu uygulamada ısrarcı olmasına anlam verilememektedir. Bu bağlamda meslek odaları yeniden düzenlenmeli, bir an önce ayrımcılığa son verilmelidir. İnsanlar kıyafetleriyle değil liyakatleriyle değerlendirilmelidir. Odanın kanunda hiçbir yetkiye dayanmayan bu uygulaması hakkında gerekli adli soruşturmalar açılmalı keyfi uygulama yapan bu yöneticiler yargılanmalıdır.

OKULLARA ATILAN BOMBA İNSANLIKLA BAĞDAŞMAZ.

02 Ocak 2013 tarihinde Şırnak’ın Cizre ilçesindeki Dicle Çok Programlı Lisesi’nin koridorunda meydana gelen patlama, 3 öğrencinin yaralanmasına yol açmış; yakın çevrede, öğrenciler ve veliler nezdinde panik ve korku yaratmıştır.

Eğitim ve Öğretim Hakkını kullanan çocukların; yaşamlarını, psikolojik ve bedensel varlıklarını hiçe sayan bu saldırıyı kınıyor, insanlığın geleceğine ve özgürlüğüne atılmış bir bomba olarak değerlendiriyoruz. Bu terör eylemini gerçekleştirenlerin bir an önce adalet önüne çıkarılarak hesap sorulmasını istiyoruz.

“NAVEED BUTT’u DERHAL SERBEST BIRAKIN”

Pakistan da 11 Mayıs 2012 Cuma günü çocuklarını okuldan eve getirirken evinin önünde Pakistan İstihbaratına bağlı servis elemanları tarafından kaçırılan Hizb-ut Tahrir Pakistan Resmi Sözcüsü Naveed Butt, General Keyani ve istihbarat güçleri tarafından hala serbest bırakılmamıştır. Kaçırılmasından günler sonra ailesinin, avukatının ve akrabalarının serbest bırakılma ve yerinin gösterilmesi taleplerine karşı çıkan Pakistan yönetimi Naveed Butt’un İslami Davet çalışmasını bırakmaması durumunda öldürüleceğine ilişkin tehdit mektuplarını ailesine teslim etmişlerdir.

Yüksek mahkemenin mahkemeye çıkarılma emrine rağmen kaçırılmasından 6 ay sonra dahi nerede olduğu bilinmeyen Naveed Butt henüz Mahkemeye çıkarılmamış buna karşılık Pakistan da protesto gösterileri yapılmıştır.

İnanç Özgürlüğü Olarak; Pakistan yönetiminin bu haksız uygulamalarını şiddetle kınıyor kaçırılan Hizb-ut Tahrir Pakistan Resmi Sözcüsü Naveed Butt ve arkadaşlarının serbest bırakılmasını talep ediyoruz.

SURİYE’DE GÖZYAŞI DEVAM EDİYOR:

Adalet ve vicdanını yitirmemiş tüm dünya halklarını ve devletlerini, Suriye’de yaşanan insanlık faciasına dur demeye, artık Suriye’de kronik bir hal alan şiddet ve vahşetin son bulması için İslam İşbirliği Teşkilatını (İİT) sorumluluk ve inisiyatif üstlenmeye davet ediyoruz.

Suriye’deki katliamlardan kaçarak hayatını kurtarabilmiş ve Türkiye’de mülteci konumuna düşmüş mazlum Suriyelilerin soğuk kış şartlarında barınma ve ısınma gibi insani ihtiyaçlarının karşılanması için Türkiye Halklarını göreve davet ediyoruz.

ANKARA İNANÇ ÖZGÜRLÜĞÜ PLATFORMU Adına;

MAZLUMDER ANKARA ŞUBE

Yönetim Kurulu Üyesi

Soner KARTAL

Bir cevap yazın