Ankara 364. hafta

Değerli basın mensupları, kıymetli dostlarımız. Ankara İnanç Özgürlüğü Platformu’nun düzenlediği basın açıklamasına hoş geldiniz.

8 yıldır hak ve özgürlükler mücadelesini kesintisiz devam ettiren Ankara İnanç Özgürlüğü Platformu bu hafta 364. basın açıklamasını yapmak için gönül dostlarıyla birlikte, Abdi İpekçi Parkı’ndan Memur-Sen Genel Merkezi’ne gelmiş bulunmaktadır. Platform, geçtiğimiz 8 yılda temel hak ve özgürlüklerin tam anlamıyla sağlanması, din ve vicdan hürriyetinin en geniş şekilde yaşanabilmesi için birçok eylem ve etkinlik gerçekleştirdi.

Başta ilimiz olmak üzere; ülkemizde ve dünyada vuku bulan hak ve özgürlüklerin kısıtlanmasına yönelik uygulamalara hızlı ve etkin çözüm yolu üreterek müdahalelerde bulunan Ankara İnanç Özgürlüğü Platformu, buradan Memur-Sen’in başlatmış olduğu ”Özgürlük İçin 10 milyon İmza Kampanyası”na destek verdiğini kamuoyuna duyuruyor.

Geçtiğimiz günlerde avukatların başörtülü olarak mesleklerini icra edebilmeleri açısından sevindirici bir haber aldık. Danıştay 8. Dairesi’nin avukatların başları açık görev yapacağına dair düzenlemeyi durdurması kararı son derece olumlu bir gelişmedir. Bu kararla birlikte yıllardır sıkıntı yaşayan başörtülü avukatlar artık inançları doğrultusunda mesleklerini yapabileceklerdir.

Başörtülü olarak herhangi bir mesleğin icra edilmesi avukatlarla sınırlı kalmamalı ‘”Sadece kamuda değil, Türkiye’deki özel sektör, okullar ve işletmelerde de kıyafet serbestliği getirilmelidir. Hiç kimse inancı doğrultusunda yaşayarak çalışmak istediğinde engellenmemelidir. Bu, bir insan hakkı, temel hak ve özgürlük talebi olarak görülmeli, kıyafete müdahale edilmemelidir. Bu bağlamda Memur-Sen’in başlattığı anlamlı kampanyayı hükümetin de dikkate alıp ÇAĞ DIŞI, KEYFİ ve DARBE ÜRÜNÜ olan kılık kıyafet dayatmasına son vermesi çağrısında bulunuyoruz. Ayrıca inanç ve özgürlüklere duyarlı olan tüm kurum ve kuruluşları kampanyayı desteklemeye davet ederken destek yerine köstek olan yasakçı zihniyetin temsilcilerini de kınadığımızı belirtiyoruz.

Son olarak geçen hafta yaşanan bir olayı hatırlatmak istiyoruz. Giresun’daki Memur-Sen yetkilileri “10 Milyon İmza Kampanyası”na stant izni için talepte bulundukları Giresun Belediyesi’nden olumsuz cevap almış ve kendilerine hiçbir gerekçe gösterilmeden izin verilmemiştir. Yasakçı zihniyetin temsilciliğini yapan Giresun Belediyesi’ni de kınıyoruz.

Ankara’daki hak ve özgürlükler mücadelesinde Cumhuriyet tarihinde bir ilke imza atan platform, kar kış demeden aralıksız mücadelesini sürdürmüş ve sürdürmeye de devam edecektir. Biz, zulüm bitene kadar meydanlarda olmaya söz veriyoruz.

Bütün insanların akıl, nesil, can, mal ve din emniyetlerinin sağlandığı bir dünyada buluşmak temennisiyle katılımlarınız için teşekkür ediyoruz.

ANKARA İNANÇ ÖZGÜRLÜĞÜ PLATFORMU ADINA

MAZLUMDER ANKARA ŞUBE

Soner KARTAL

Bir cevap yazın