Akyazı 310. hafta

Ülkemizin son otuz yılına damgasını vuran en önemli siyasi ve ekonomik sorun olan Kürt meselesi nedeniyle bugüne kadar binlerce gencimiz hayatını kaybetti, evlere ateş düştü ve toplumsal kutuplaşmanın tohumları ekildi. Akan kan ve gözyaşı üzerinden çıkarlarını korumak isteyen emperyalist güçler hiçbir zaman kürt sorununun çözülmesini istemediler. Terör ve şiddeti kışkırtarak silah ticareti yaptılar. Etnik bölünmeyi tırmandırmaya ve müslüman halkımızın arasına nifak sokmaya çalıştılar. Allaha şükür ki bugüne kadar korkulan olmadı ama bu mesele yüzünden nerdeyse çeyrek asırlık bir zamanımızı, enerjimizi ve en önemlisi gencecik insanlarımızı kaybettik.

Kürt sorununa kalıcı bir çözüm getirmek isteyen Hükümetin başlattığı çalışma kamuoyunda büyük yankı uyandırdı ve sorunun çözümü istikametinde ciddi görüşmeler yapıldı. Tam bu konuda olumlu bir hava yakalanmışken Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlenen bir suikast sonucu 3 PKK’lı kadının öldürülmesi, meselenin çözülmesini istemeyen iç ve dış derin güçlerin bir provokasyonu olarak karşımıza çıkmaktadır. Her zaman olduğu gibi Türkiye üzerindeki yüklerden kurtulmak için ne zaman doğru bir hamle yapsa şer odakları mutlaka devreye girmekte ve tekrar karanlığa gömülmekteyiz. Umarız bu kez sağduyu galip gelir ve ülkemizi her yönüyle perişan eden bu meselenin çözümünde bir sonuç alınır.

Dün akşam saatlerinde Yeni Akit gazetesine yapılan bombalı saldırıyı kınıyoruz. Malum derin güçlerin, özgür basını susturmaya çalıştıklarını bir kez daha görmekteyiz. 10 Ocak çalışan gazeteciler günü kutladığımız bu günlerde yapılan saldırıyı bizlere yapılmış kabul ediyoruz. Yılmadan özgür ve ilkeli doğru haber yapan tüm gazetecilerimizin bir daha böyle olaylara mazur kalmamalarını temenni ediyor ve tekrar günlerini kutluyoruz.

 

Ülkemizin bir diğer önemli gündemini teşkil eden darbeler ve darbecilerle mücadele konusunda yaşanan gelişmeler devam etmektedir. Balyoz darbe planı davasının gerekçeli kararını yayınlayan mahkemenin açıkladığı belgeler, darbe zihniyetinin nasıl ve ne şekilde çalıştığını ortaya koymaktadır. Dolayısıyla askeri vesayetten kurtulmak için öncelikle insan haklarına dayalı sivil bir eğitim sisteminin askeri okullarda yerleşmesi gerekmekte, yasal mevzuat biran önce darbeciliği özendiren maddelerden temizlenmelidir. Devam eden ergenekon davasının biran önce sonuçlanarak darbe ve darbecilere taviz verilmediği ve hukuk önünde herkesin eşit olduğu gösterilmelidir.

Son olarak mazlum Suriye halkı ile dayanışma içinde olmak ve zalim esad rejiminin katliamına karşı kardeşlerimize desteği sürdürmek gerekmektedir. Bu konuda başlayan yardım kampanyalarına daha fazla katkıda bulunalım ve soğuk kış aylarında savaş, açlık ve yoklukla mücadele eden Suriyeli kardeşlerimize yardım edelim inşallah.

Önümüzdeki hafta cumartesi saat 12:30’da görüşmek dileğiyle Allaha emanet olunuz.

Akyazı Adalet Ve Özgürlükler Platformu Adına

Mazlumder Akyazı Şube Başkanı

Mahmut ALEMDAR

Bir cevap yazın