Akyazı 311. hafta

Ülkemizdeki tek tipçi, baskıcı anlayışların temelinde halkın iradesine ipotek koyan ve halkın inançlarına karşı mücadele eden otoriter bir rejim bulunmaktadır. Bunun en somut göstergelerinden biri kamuda çalışan personelin saçıyla, sakalıyla, giydiği pantolon, etek ve ceketle uğraşması, kimin nasıl giyineceğine karar vermeye çalışmasıdır. Bu anlamsız ve saçmalıklarla dolu yönetmelikler hala yürürlüktedir. 1980 darbesinin bir ürünü olan bu uygulama ense traşı, saç, sakal, bıyık, tırnak uzunluğu, kot ve benzeri pantolonu yasaklama ve nihayet kadın çalışanlara başı açık olmayı şart koşma gibi baskıcı ve yasakçı uygulamaları içermektedir. Artık bu dayatmalar sona ermeli ve devlet insanlarımızın kılık kıyafetinden elini çekmelidir. Bu amaçla başlatılan kampanyayı desteklediğimizi bir kez daha ifade ediyoruz.

Mali’de yaşanan siyasi anlaşmazlıkları bahane ederek bu ülkeye askeri müdahale kararı alan Fransa, eskimeyen sömürgeci ve emperyalist yüzünü bir kez daha göstermiştir.

Afrika’daki eski sömürgelerinde kontrolü kaybetmek istemeyen Fransa uluslararası toplumun gözü önünde işgal provası yapmakta ve batı dünyası ile İslam dünyasından ciddi bir tepki gösterilmemektedir. İslam coğrafyasında çatışmaları ve anlaşmazlıkları körükleyerek ekonomik çıkarlarını korum

ak isteyen batı, yıllarca devam edecek siyasi istikrarsızlıkları bilerek oluşturmaktadır. Böylece yeni Afganistanlar, Iraklar, Suriyeler oluşturularak Müslümanların bölünüp parçalanmasını ve güçsüz hale getirilerek tehdit olmaktan çıkarılmasını planlamaktadırlar. İslam dünyası yeterince acı içindedir ve buna Mali’nin de eklenmesi sadece acılarımızı ve akan Müslüman kanını artıracaktır. Bu yüzden Afrika kıtasına sıçrayan çatışmaların biran önce sona ermesi bakımından İslam dünyası harekete geçmeli ve batının bu oyunu bozulmalıdır. Müslümanlar olarak emperyalist Fransa’nın askeri müdahalesini lanetliyor ve İslam dünyasından kanlı ve kirli elini çekmeye çağırıyoruz.

Gelecek hafta cumartesi saat 12:30’da buluşmak üzere Allah’a emanet olunuz.

Akyazı Adalet Ve Özgürlükler Platformu Adına

Mazlum der Akyazı sözcüsü

 

İrfan ALEMDAR

Bir cevap yazın