Akyazı 312. hafta

Yıllardır hukuk eğitimi alarak avukatlık mesleğini yapmaya hak kazanan başörtülü hukukçularımıza reva görülen zulüm nihayet son bulmaya başladı. Danıştay’ın, başörtülü bir avukat kardeşimizin yaptığı başvuruyu değerlendirdiği kararında başörtülü olarak avukatlık yapabilmesinin önündeki engeller kaldırılmıştır. Türkiye barolar birliğinin yasakçı zihniyetinin bugüne kadar dayattığı başörtüsü yasağı hatırlanacağı üzere yıllarca danıştayın hukuk dışı kararlarıyla desteklenmişti. Yargının siyasallaştığı, askeri vesayetin egemen olduğu dönem geride kalmaya başladığında hukukun da normalleşmeye başladığını görüyoruz.

Köhnemiş hukuk düzenin son kalıntılarının da ortadan kalkmasıyla hayatın her alanında başörtüsü yasaklarının kalkacağına inanmak istiyoruz. Bu yüzden yeni anayasanın biran önce meclis gündemine gelmesi gerekiyor. Kamuda kılık kıyafet özgürlüğüne yönelik düzenlenen kampanyayı destekliyoruz. Kamu çalışanlarına dayatılan tek tipçi kılık kıyafet anlayışı da 80 darbesinin ürünü bir uygulamadır. Dolayısıyla askeri rejim mensuplarının tek tipçi zihniyetlerinin hayatın her alanına yansıdığı sürecin geride kalması şarttır.

Hak ve adaletin herkes için sağlanmasını, zalimlerin dayatmalarının son bulmasını istiyoruz. Sadece inançlarının gereğini yerine getirdikleri için açık bir zulme maruz kalan kardeşlerimizin bu mağduriyetten bir an önce kurtulmalarının zamanı çoktan gelmiştir. Danıştay 8. Dairesi’ nin kararı bu açıdan oldukça önemli bir gelişmedir. Bu karar neticesinde, başörtülü avukatlara yönelik baskıcı, yasakçı tavrın son bulacağını ümit ediyoruz. Sonuç olarak özgürlük alanın genişletilmesini, zalim güç odaklarının insafına terk edilemeyecek kalıcı bir hukuki düzenlemenin yapılmasını talep ediyoruz.

Önümüzdeki hafta cumartesi saat 12:30’da buluşmak üzere,Allaha emanet olunuz.

Akyazı Adalet Ve Özgürlükler Platformu Adına

Mazlumder Akyazı Şube Başkanı

Mahmut ALEMDAR

 

 

Bir cevap yazın