Ceylan Önkol davasındaki takipsizlik skandaldır!

2009 yılında Diyarbakır’ın Lice ilçesinin Şenlik köyüne bağlı Xambas mezrasındaki evlerinin yakınlarında hayvan otlatırken, bölgedeki bomba atar mühimmatının patlaması sonucu parçalanarak can veren 12 yaşındaki Ceylan Önkol’un ölümüyle ilgili Lice Cumhuriyet Başsavcılığı’nın açtığı soruşturmada şüpheliler hakkında verilen takipsizlik kararı yeni bir hukuk skandalıdır.

Türkiye’nin hukuk devleti olma yolunda hızla ilerlediği yetkililer tarafından sık sık dillendirilirken, bölgedeki jandarma yetkilileri hakkında ”görevi kötüye kullanma” iddiasıyla açılan davada verilen karar vicdanları derinden yaralamıştır.

Olayın ardından savcının ”can güvenliği” bahanesiyle olay yerine götürülmemesi, Önkol ailesinin çocuklarının parçalarını toplamak durumunda bırakılması, patlayıcının menşeinin bile henüz tespit edilememesi gibi bir dizi garabetle dolu sürecin ardından jandarma yetkilileri hakkında açılan davada verilen karar Ceylan’ın ailesinde ve kamuoyunda şok etkisi yapmıştır. Ceylan’ın babasının ”Delillerin tümünün alınmadığı ve evlerinde bulunduğu.” iddiası da durumun vahametini artırmaktadır.

Yaklaşık 4 yılın ardından gelinen aşamada bir arpa boyu yol alınmamış olması kabul edilemez. Önkol ailesinin avukatının karara yaptığı itiraz kabul edilmeli, süreç yeniden işletilerek sorumluların açığa çıkarılması için gerekenler bir an önce yapılmalıdır.

Ceylanımızı ve Ceylanlarımızı asla unutmayacağız ve unutturmayacağız.

AKINCILAR DERNEĞİ GENEL MERKEZİ

Bir cevap yazın