Polis Vazife ve Selahiyetleri Kanunu yeniden düzenlensin!

2013_0617-polis

Taksim Gezi Parkı’nda başlayarak çeşitli illerde olduğu gibi, Ankara’da da devam eden protestolar esnasında Ethem SARISÜLÜK adında bir genç, polis tarafından vurularak, 13 gündür yaşam mücadelesi verdiği hastanede hayatını kaybetti.

Devletin güvenlik güçleri, eylemlerin başladığı ilk günden itibaren Ankara ve İstanbul’da biber gazları, cop, tazyikli su ve silah başta olmak üzere her türlü şiddet aracını kullanarak müdahalelerde bulunmuş, bunun neticesi olarak da, yüzlerce yaralı ve nitekim bir gencin ölümüne neden olunmuştur.

Konuyla alakalı olarak, gerek yüz yüze yaptığımız görüşmelerde, gerekse basın açıklaması yapmak sureti ile yetkililere, güvenlik güçlerinin orantısız müdahalesinin, sivil insanların yaralanması ve can kayıplarının kaçınılmaz olacağına ilişkin uyarılarda bulunmuş, kaygılarımızı iletmiştik. Ancak ne yazık ki yüzlerce yaralanmaların meydana gelmesine ve Ethem Sarısülük’ün vurulma anının görüntülerinin ortada olmasına karşılık hiçbir polis açığa alınmamış, cezalandırılmamıştır. Çünkü oradaki polis, Ethem Sarısülük’e, “yasalar çerçevesinde” ateş etmiştir(!).

2007 yılında polise silah kullanma keyfiliğini sağlayacak bir biçimde Polis Vazife ve Selahiyetleri Kanunu’nda değişiklik yapılmış, bunun sonucunda 130 sivil insan polis kurşunuyla hayatını kaybetmiş, bununla alakalı olarak açılan davalarda adalet sağlanamamış, böylece “adam öldürmek” adeta polisin görevi haline getirilmiştir.

PVSK’nın(Polis Vazife Ve Selahetler Kanunu) yeniden düzenlenmesi amacıyla başlatmış olduğumuz “Dikkat Polis Geliyor” kampanyası çerçevesinde yaptığımız onca görüşmeler ve eylemlere rağmen polis şiddetinin sivil insanların hayatını tehdit ediyor olması kaygılarımızı arttırmaktadır.

Sorunların güvenlik odaklı çözme eğiliminden vazgeçilmeli, “Devletin bekası” uğruna, bireylerin temel hak ve özgürlüklerini askıya alan PVSK’nın uluslararası standartlar esas alınarak yeniden düzenlenmesi gerekmektedir.

MAZLUMDER olarak, Ethem Sarısülük’e Allah’tan rahmet acılı ailesine sabır dilerken, Sarısülük’ün canına kast eden polisin derhal hakkında hukuki işlem başlatılmasını ve devam eden şiddet eylemlerine bir an önce son verilmesini istiyoruz.

MAZLUMDER ANKARA ŞUBE BASIN BÜROSU

Bir cevap yazın