Başörtüsü yasağını kaldıracak değişiklik

2012-11-27-basortusu

Darbe dönemlerinde hayata geçirilen 1998 kanun, 227 kararname, 220 tüzük, 375 yönetmelikten oluşan toplam 2820 maddelik mevzuatın yasalardan temizlenmesi için harekete geçen hükümet, darbe döneminde hayata geçirilen yasakçı kılık kıyafet yönetmeliği kaldırılacak. 

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin başkanlığında, partinin hukukçu kurmaylarının yürüttüğü çalışmaya göre, ‘okullarda ve kamuda başın örtülü olmasını engelleyen yürütmelik’ çok yakında tarihin çöp sepetini boylayacak.

25 Ekim 1982 tarihli cunta emirlerinin kaldırılması için bakanlar kurulu karar alacak. Alınan kararı ise İçişleri Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı uygulamaya sokacak.

Söz konusu bakanlıklar, başörtüsünü serbest kılacak yeni yönetmeliğe aykırı tüzükleri ise tek tek temizleyecek. Anayasada zaten ‘başlar açık olur’ şeklinde bir madde olmadığı için hukuka da aykırı olan yasakçı yönetmeliğin kaldırılmasıyla birlikte, ‘başın açık olma zorunluluğu’ ortadan kaldırılacak. Bu zorunluluğun kaldırılması aynı zamanda başın örtülü olabileceği sonucunu da beraberinde getirecek.

Kaynak: Yeni Şafak

Bir cevap yazın