SAGİR mezhepçilik tehdidine karşı uyardı

2013_0802_sagir-1

Sakarya Adalet Girişimi 413. hafta açıklamasında bölgesel gelişmeleri değerlendirirken, AK Parti Sakarya Milletvekili Ayhan Sefer Üstün’ü dış siyasetle ilgili bir demecinden dolayı kınadı

Sakarya Adalet Girişimi, 413. hafta basın açıklamasında “Dünya egemen güçleri, Müslümanları birbirine kırdırarak veyahut kendi kuklalarını coğrafyalarımızda fitne unsuru olarak kullanarak Müslüman zihinlerin ve bedenlerin sömürülmesi projelerini adım adım işletiyorlar.“ diyerek bölgedeki gelişmeleri değerlendirdi.

SAGİR adına Diriliş Saati Dergisi’nden Muhammed Emin Duman’ın okuduğu basın açıklamasının tam metni aşağıdadır.

Sakarya Adalet Girişimi Başörtüsü Platformu 413. Basın Açıklaması

KUDÜS, İSLAM ÜMMETİNİN “TUTKALI”DIR

Değerli Sakaryalılar,

Değerli basın mensupları,

Ramazanın son günlerine yaklaştığımız şu günlerde, İslam coğrafyalarının bayrama buruk bir şekilde hazırlandığını görüyoruz.

Dünya egemen güçleri, Müslümanları birbirine kırdırarak veyahut kendi kuklalarını coğrafyalarımızda fitne unsuru olarak kullanarak Müslüman zihinlerin ve bedenlerin sömürülmesi projelerini adım adım işletiyorlar. 

Ümmetin baş belası olan mezhepçilik ve hizipçilik hastalığı düzenli olarak kaşınarak, ümmetin enerjisini iç hesaplaşmalara harcaması tasarlanıyor. Elbette ki tüm bu planlar yalnızca dışarıdan düğmeye basılmakla hayat bulmuyor. Üzülerek görüyoruz ki ümmet içerisinde İslam coğrafyaları üzerinde kol gezen emperyalist projelere hizmet etmeye aday binlerce basit(!) düşünceli insan mevcut.

İşte önümüzde Irak duruyor. Son birkaç senedir gözle görülür bir düşüş içerisinde olan “bomba yüklü araç” saldırıları, içinde bulunduğumuz yıl itibariyle ciddi bir artış gösterdi. Sadece Ocak ayından bu yana 4000 Iraklı hayatını kaybetti. Arkasında Amerika ve İsrail’in olduğu açık olan söz konusu saldırılarda rol alan insanlar, mezhepçilik ateşine odun taşıyarak ümmetin başına ne büyük belalar açtıklarının farkında bile değiller. 

Yanı başımızda Suriye… İki yıl aşkın süredir devam eden çatışmalar, Suriye’de bir halkın hayatına mal oluyor. Başından beri kendileri hakkında şerhler düştüğümüz Suriye muhalefeti, bugünlerde silahları birbirine doğrultmuş vaziyette. Dış güçlerle bağlantılarını açıklamaktan gocunmayan kimi silahlı gruplar, kendileri ile hareket etmeyen veya herhangi bir sebeple ihtilafa düştükleri bir diğer muhalif gruba saldırı düzenlemekten; dahası bunu alenen deklare etmekten geri durmuyorlar. O halde tekrar tekrar şu soruyu sormak lazım: Başından beri emperyalist güçlerin kendi gündemleri ile hedefe konan Suriye’nin, bugün mezhepçilik, meşrepçilik ve taifecilik hastalığının yeşerdiği ikinci bir Irak’a dönüştürülmek istenmesi bir tesadüf müdür? 

Hakeza Afganistan, Pakistan, Libya ve diğer coğrafyalarımızda gördüğümüz tablolar da çok farklı değil. Tüm bu bölgelerde oynanan oyunların kodları aslında birbirinin aynısı. O halde artık bazı gerçekleri görmenin ve deşifre etmenin vakti gelmiştir.

Nitekim Mısır’da bugün karşılaştığımız tablo, bizlere emperyalist güçlerin ve onların yerli işbirlikçilerinin gündemlerini alenen ortaya koyuyor. Siyaset oyununu kendi kurallarına göre oynamaya razı olmasına ve buna uygun fiiller ortaya koymasına rağmen, İhvan Yönetimi birilerini rahatsız etti Mısır’da. İyi ki de rahatsız etti. Zira bu vesileyle, gerçek bir devrime giden yolun emperyalist düzenin çarkında yol alarak gerçekleşmeyeceği bir kez daha ispatlanmış oldu. Bugün Adeviyye Meydanı’ndan yükselen direniş sesi, uluslararası aktörlerin reddedilerek muhalif İslami bir kimlikle nasıl emperyalizme ve onun oyunlarına kafa tutulabileceğini gösteriyor. Temennimiz, Mısır’ın gerçek bir İslami Devrim’e sahne olması ve ‘rıza’ politikası üzerinden siyaset belirleyen ılımlı ve uyumlu Müslümanlara yoldaki işaretleri göstermesidir.

2013_0802_sagir-2

Dün Kudüs Günü’nü icra ettik. Ümmetin özgürlüğünün Kudüs’ün özgürlüğünden geçtiğini düşünüyoruz. Dahası Kudüs’ün ümmet için “tutkal” vazifesi gördüğünü biliyoruz. Açıklamamızın başından beri sıraladığımız İslam ümmeti üzerindeki hastalıklı projelere çözüm üretecek reçetenin Kudüs’ten geçtiği kanaatindeyiz. Kudüs mezhepçiliğe, milliyetçiliğe ve hizipçiliğe karşı bir kalkandır. Ümmetin tüm fertlerini, bu kalkanın arkasında birleşmeye ve üzerimizde oynanan oyunlara mertçe karşı koymaya davet ediyoruz.

Aksi halde AKP Sakarya milletvekili Ayhan Sefer Üstün gibi saçmalamak kaçınılmaz olacaktır. Üstün, Bugün Gazetesi’ne verdiği demeçte, İran’a yönelttiği nefret dolu eleştirilerle, mezhep ve siyaset maslahatını ümmet maslahatının önüne nasıl geçirileceğini trajikomik bir şekilde bizlere göstermiştir. Dış siyaset ve Ortadoğu Tarihi okumaları derslerine pek çalışmadığı belli olan bu zata, kendi uzman olduğu alanlarda konuşmasını tavsiye ediyoruz. Ümmetçilik gömleğinin yırtıldığı bir vasatta İran’a saldırmanın prim yaptığı herkesin malumuyken, böyle bir açıklamanın masumane bir hatanın ürünü olduğuna inanmamız mümkün değildir. Bu vesileyle AKP Sakarya milletvekili Üstün’ü açıklamalarından ötürü şiddetle kınıyoruz. 

Değerli Sakaryalılar,

Bugün bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi’ni ihya edeceğiz inşallah. Rabbimizden bu geceyi bizler için hayırlara vesile kılmasını niyaz ediyoruz.

Rabbimiz! Bu geceyi bizler için hayır kapısı kıl! Tüm pişmanlığımızla günahlarımız ve yanlışlarımız için kapına geleceğiz; bizleri geri çevirme! Bu geceyi bizler için yeni bir diriliş vesilesi kıl! Senin dinin için azim ve cehd ile mücadele edebilecek tükenmeyen enerjiye sahip ruhlar nasip eyle bizlere! Bu gecenin özgür bir ümmet geleceği için yeni bir başlangıç olmasını temenni ediyoruz; temennimizi amellerimizin cevabı kıl! Rabbimiz senden başka sığınacak kapımız yok; bizleri bağışla! Bizleri burada cem ettiğin gibi cennetin de cem et! Amin.

Bu vesileyle, önümüzdeki hafta icra edeceğimiz Ramazan bayramınızı  tebrik eder; İslam ümmetinin en yakın vakitte gerçek bayramlara kavuşmasını Rabbimizden niyaz ederiz!    

Sakarya Adalet Girişimi Adına Diriliş Saati Dergisi

Bir cevap yazın