Zulümlerden zulüm seçilir mi?

2012_0710-esad

Saddam zalim bir diktatör değil miydi, Halepçe’de kimyasal silahla çoluğu çocuğu katletmemiş miydi? Suriye’ye müdahele seferberliğine utangaç bir şekilde de olsa destek çıkanlar, Irak müdahelesine neden karşı çıktınız?

Nerede ‘savaşa hayır koalisyonu’nun İslamcı, solcu bileşenleri? Müdaheleye karşı çıkmak, o zamanki savaş çığırtkanlarının yaftalamaya çalıştığı gibi ‘Saddam yandaşlığı’ mıydı?

Geriye bakıp, yanılmışız diyor musunuz? Doğrusu ben o devri, müdahele ve işgale karşı çıkmanın Saddam’ı desteklemek demek olmadığını izah etmeye çalışarak geçirdim, hala o noktadayım. Peki, o zaman öyle, bu zaman böyle olanların izahını öğrenebilir miyiz?

‘Seçeneksiz kalınmış’ da, ‘Esad müdaheleyi çağırmış’ da, ‘Allah zalimin başına başka zalim musallat etmiş’ de, öyleymiş de, böyleymiş de! Hiçbir şeyden utanmıyorsanız Müslümanlığınızdan utanın, bari işin içine Allah’ı karıştırmayın. Zulümlerden zulüm seçilir mi?

Bırakalım, dün Irak işgaline karşı çıkan İslamcının, solcunun bugün ne dediğini, öteden beri askeri müdahelelere bin bir mazeret üreten diğerlerine gelelim.

Bunca olandan sonra hala aklınız başınıza gelmedi mi? Hangi müdahelenin sonu hayırlı oldu? Afganistan on yılı aşkın zaman sonra hala savaş mahalli, Irak’ın hali malum, daha yakına gelelim Libya sersefil vaziyette.

Diyeceksiniz ki, Suriye zaten o noktaya çoktan gelmedi mi? Kuşkusuz geldi ve güzelim ülke baştan aşağı kana bulandı, bir şeyler yapılmazsa daha da beter olacağa benziyor.

Ama yapılacak iş, her şeyden önce taraflara ateşkes yapması için baskı yapmaktı, hala öyle. Doğru, her iki taraf da, bugüne kadar diplomatik çözüme direndi, ama bu sadece rejim ve muhalifleri arasında bir çatışma veya pazarlık olmaktan çoktan çıkmış bir mesele.

Bugüne kadar kimse hesap yapmayı bırakıp, taraflara silah bırakması için ciddi baskı yapmayı denemedi. Tam tersine herkes kendi tarafına başta silah olmak üzere her türlü yardımı yapmaya devam etti. Diğer taraftan, Batı ittifakı İran’ın masada olmadığı bir çözümün mümkün olmadığını kabul etmekte sonuna kadar direndi.

İşte geldiğimiz noktanın asıl nedenleri bunlar ve bu durum değişmediği sürece hiçbir şey düzelmeyeceği gibi daha da kötüye gidecek.

NURAY MERT

Yazının devamı için Birgün

Bir cevap yazın