Eğitimin Önüne Konulan Engeller Kaldırılsın

2013_0907_besim-celik

Mardin’in Midyat ilçesinde faaliyet yürüten, Azim Eğitim Kültür Sağlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (Azim-Der) Yönetim Kurulu Başkanı Besim Çelik, yaptığı yazılı basın açıklamasıyla, halkı Müslüman olan Türkiye’de eğitim ve öğretim alanında Müslümanların önüne konulan engellerin kaldırılmasını istedi.

Yetkililere seslenen Çelik, “2013-2014 Eğitim ve Öğretim dönemine girmek üzereyiz. Bizler “Müslümanlar olarak, İslami sorumluluklarımızı yerine getirmek için çocuklarımızı İslami bir ahlak ve terbiye ile büyütmek ve eğitmek, Hükümet ve yetkilileri halkın inancına saygı göstermelerini istiyoruz.” dedi.

Yıllardır okullarda devam eden başörtü sorunun artık çözülmesini isteyen Çelik, “Taleplerimiz doğrultusunda yaşamak istediğimizde çocuklarımızı okuldan okula sürmekte, hatta ebeveynlere hapis cezası gibi ağır cezai müeyyideler uygulamaktadırlar. Bu da maneviyattan uzak olan sistemin büyük zulümlerinden sadece bir tanesidir. Artık kızlarımızın başörtüsüyle uğraşmayın. Yıllardan beridir devam eden bu anlamsız yasak bu ülkeye gözyaşı ve zulümden başka bir şey kazandırmamıştır” ifadelerini kullandı.

Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü: “Özellikle eğitim alanında yaşanan zorbalıklar halkın bütün tepkilerine rağmen devam etmesi. Eğitim ve öğretim sezonunun başlamasına kısa bir süre kala, önceki dönemlerde okullarda yaşanan insan hakları ihlallerinin bir daha yaşanmaması için hükümete ve yetkililere çağrıda bulunuyor. 2013-2014 yılı eğitim ve öğretim döneminin sorunsuz herkesin inancına saygı gösterildiği bir eğitim ve öğretim yılı olması temennisinde bulunuyoruz. Ülkenin temel sorunu olan inancın ve kimliğin önündeki engellerin kaldırılması için ciddi adımların artık atılması gerekir. İslam’a göre, inandığı inanca göre belli bir yaştan sonra örtünmesi gerekiyorsa biz bunu inanç hürriyeti açısından ele alırız. İnancı gereği örtünüyorsa bunun önündeki hiçbir engeli kabul etmeyiz. Çocuklarımızın ve gençlerimizin geleceğini şekillendiren eğitim süreci, sadece bireylerin değil toplumumuzun geleceği için de büyük önem taşımaktadır. Çocuklarımıza ve gençlerimize kısıtlamalar getirecek kılık kıyafet uygulamalarından vazgeçilesi gerekmektedir.” (M. Sait Başaran – İLKHA)

Bir cevap yazın