Cuntanın ‘İhvan hamlesi’ sürüyor!

2013_0923_ihvan

Daha önce iki defa yasaklanmış olan İhvan, tarihinde ilk kez bu şekilde bir mahkeme kararıyla karşılaşıyor.

Mahkeme tarafından açıklanan kapatma kararında, “cemaate bağlı bütün faaliyetlerin yasaklanması ve menkul ve gayrimenkul bütün mal varlığına el konulması” gibi ifadeler yer alıyor. Bu durum bazı konun adamlarına göre, cemaatin siyasi kanadı olan Hürriyet ve Adalet Partisi’nin de kapatılacağını göstermektedir. Çünkü Mısır ceza kanunun 86. Maddesi, STK’ların siyasi faaliyet yapmalarını yasaklıyor. Kapatma kararın ardından parti yasaklı bir sosyal toplum kuruluşuna bağlı bir siyasi parti haline gelmiştir. Parti, kanuni olarak İhvan’a doğrudan bağlı olmasa bile kapatılabilir.

Mısırlı meşhur kanun adamı İsam İslambuli’ye göre, cemaat yasaklandığı için cemaat üyelerinin içinde yer aldığı siyasi parti de haliyle kapatılacaktır. Ayrıca mahkeme kararında “cemaate bağlı bütün oluşumlar yasaklanmıştır” denilmektedir. Bu ibare, partinin de yasaklanacak olan kurumlar arasında yer alacağını göstermektedir.

Hürriyet ve Adalet Partisi’nin partiler kanununa tabi olduğu için kapatılmayacağını ifade edenler de bulunmaktadır. Mısırlı emekli yargıç Mahmud el Hudari’ye göre, mahkeme kararı partinin kapatılmasını gerektirmemektedir. Çünkü Partiler Komisyonu Şura Meclisi’ne bağlı bir kurumdur. Partilerin meşruiyeti konusunda Şura Meclisi söz sahibidir.

Ancak ülkenin içinde bulunduğu genel hava ve yönetimin yanı sıra, Şura Meclisi’nin askeri müdahalenin ardından iptal edildiği göz önüne alındığında, partinin kapatılması ihtimalinin daha güçlü olduğunu ifade etmek gerekir.

Cemaatin kapanmasına rağmen yöneticilerinden hiçbirisi hakkında siyaset yasağı konulmaması dikkat çekti. Bu nedenle Hayrat el Şatır ve Muhammed Bedi gibi isimlerin dahi Cumhurbaşkanlığına aday olmalarının önünde kanuni bir engel olmadığı da konuşuluyor.

Abdullah Aydoğan Kalabalık

Tamamı için Dünya Bülteni

Bir cevap yazın