Vanlı depremzedelerin dramı sürüyor!

2013_1006_van
Van, 2011’de 23 Ekim ve 9 Kasım’da meydana gelen iki depremle büyük yara aldı. Binlerce kişi yaşamını yitirdi. Depremin ikinci yıldönümü yaklaşırken Van’dan ‘depremzedeler açlık grevinde’ haberleri gelmeye başladı. Konteyner kentte 42 gün önce başlayan açlık grevi devam ederken, 110 ailenin kaldığı ‘Anadolu Konteyner Kenti’ne gidip depremzedelerle konuştuk. Şu anda 15 kadın, 11 erkek depremzede açlık grevini sürdürüyor.

Çoğu 90’larda zorunlu göçle Van’a yerleşmiş, 2011’de deprem Van’ı vurduğunda zaten zor durumda olan 4-5 çocuklu aileler. Birçoğu az miktarda kira verdikleri kerpiç evlerde kalıyormuş, aralarında parklarda sabahladıkları zamanları anlatanlar da var…

Deprem evlerini yıkınca önce çadır, sonra akraba evi derken kendilerini ilk başlarda beş bin kişinin yaşadığı bu konteyner kentte bulmuşlar. Ev sahipleri yeni yapılan TOKİ’lere yerleştirilmiş, ama kiracılara ve tapusuzlara bir türlü sıra gelmemiş. Aradan iki yıl geçmesine rağmen hala buradalar. Konteyner içindeki tek odada dokuz kişi yattıklarını anlatan Sayime Altıntaş, “Kalp hastası eşimin üç ayda bir 700 lira engelli maaşıyla geçiniyoruz. Elektrik yok ama yarın suları kesseler yine çıkacak bir yerimiz yok. Ne kira ne aidat ödeyecek durumdayız” diyor.

Valilik ve AFAD’dan konteynerleri terk etmeleri için yapılan her türlü baskıya rağmen sokakta kalmamak için direniyorlar. Ramazandan birkaç gün önce camileri, ardından çocukların oyun parkı sökülmüş. Çamaşırhane, kreş, kütüphane, etüt salonu, spor çadırı, kuran kursu… Hepsi teker teker gitmiş. Sonunda sıra elektriğe gelmiş. Soğuklar başlamasına rağmen konteynerlerin içine yangın tehlikesinden dolayı soba kurulamıyor. Yemeklerse sokakta, taş üzerinde yakılan ateşte pişiyor. Hürriyet Yılmaz’ın 8 yaşındaki oğlu Emre’nin yüzü karanlıkta yemek pişen ateşe düşünce yanmış, beş gün hastanede kalmışlar.

Depremzedelere göre valiliğin sunduğu çözümler kalıcı olmaktan uzak: yeşil kartlı ailelere 6 aylık kira yardımı ve dul, en az 3 çocuklu kadınlara (biri engelli olacak) maddi durumu iyileşene kadar içinde kalabileceği 1+1 ev….

Depremzedelerin talebi; valilik, belediye ve STK’lardan oluşan bağımsız bir komisyon oluşturularak konteyner kentte bir saha araştırması yapılması, teker teker ailelerin durumlarının tespit edilmesi ve buna göre herkese ödeyebileceği koşullarda ev ve istihdamdan oluşan bir çözüm paketi geliştirilmesi.

Kaynak: Radikal

Bir cevap yazın