Halkların Demokratik Partisi Meclis’te temsil edilecek

2013_1022_hdp

Halkların Demokratik Partisi (HDP)’nin, bu ay sonunda TBMM’de 5’inci parti olarak temsil edilmeye başlanacağı belirtildi.

Sabahat Tuncel, Sırrı Sürreya Önder ve Ertuğrul Kürkçü, 27 Ekim’de yapılacak olanHalkların Demokratik Partisi (HDP) Olağanüstü Kongresi öncesinde Meclis komisyonlarındaki görevlerinden istifa etti.

Meclis’te 4 milletvekili ile temsil edilecek HDP’ye geçecek olan İstanbul Milletvekilli Sırrı Süreya Önder’in Anayasa Uzlaşma Komisyonu, İstanbul Milletvekili Sabahat Tuncel’in Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu ve Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü’nün ise İnsan Hakları Komisyonu’ndan istifa ettikleri belirtildi. Bağımsız Milletvekili Levent Tüzel de HDP’ye katılacaklar arasında… 

Sırrı Süreyya Önder yaptığı açıklamada, HDP kongresinin bu ay sonunda yapılacağını ve kongreden önce kendisi dahil 4 vekilin HDP’ye geçeceğini belirterek şöyle dedi:

“Yerel seçimlerden sonra BDP de bu yapı içerisinde yerini alacak. Hedeflediğimiz şey tam bir Türkiye partisi olmak. 

Sol, sosyalist, yüzü sola dönük ama bir kitle partisi olma hasebiyle, her türlü inancın ve anti faşist, anti emperyalist bütün yapıların kendisine temsiliyet bulabileceği bir özgüven ile yaklaşacağız sürece. Bu projeyi çok önemsiyoruz her şeyin en iyisini bilmiyoruz. Henüz el yordamı ile keşif etmeye çalıştığımız şeyler var. Bütün arkadaşlardan öneri ve eleştirilerini bekliyoruz.”

Kürt illerinde yerel seçimlere BDP, batıda ise HDP ile girme kararı alınırken, yerel seçim sonuçlarından sonra Mecliste BDP ile mi yoksa kardeş parti olarak değerlendirilen HDP ile mi yola devam edileceğinin tartışılarak karara bağlanacağı belirtildi.”

Kaynak: Sesonline

Bir cevap yazın