Suudi Arabistan’dan Suriye’de ateşkes çağrısı

2013_1023-birlesmis-milletler

Suudi Arabistan, Birleşmiş Milletler GüvenlikKonseyi’nden (BMGK) Suriye topraklarının tamamında füze, ağır silahlar ve savaş uçaklarının yasaklanmasını da içeren kapsamlı ateşkes uygulanması talebinde bulundu.

Ülkesinin BMGK geçici üyeliğini reddetmesinden sonra konseyin Ortadoğu’daki rutin gelişmelerin ele alındığı dünkü ilk oturumda söz alan Suudi Arabistan Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Abdullah bin Yahya el-Muallimi, “Füze, ağır silahlar ve savaş uçaklarının yasaklanmasını da içeren kapsamlı bir ateşkes uygulanmasını” talep etti.

Muallimi, “Esed rejimi, aralarında kitle imha silahlarının da bulunduğu her türlü savaş malzemesini kullanarak Suriye halkına yönelik soykırımı sürdürmektedir. Ülkedeki çatışmalar nedeniyle 120 bin insan hayatını kaybetti. Suriye nüfusunun 4’te birinden fazlası ülkeyi terk etti. Rejim, 21 Ağustos’ta Şam’ın Doğu Guta bölgesinde kimyasal silah saldırısı cüretinde bulundu. BMGK’nın vetolar nedeniyle Suriye’deki şiddeti sona erdirememesinden memnun gözüken Esed rejimi yatağında rahat uyuyor” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Dünya Bülteni

Bir cevap yazın