Fransa’da Başörtülü Bayana 6 Ay Hapis

2013_1027_fransa-hicab

Marsilya’da, 2012 Temmuz ayı sonunda, As-Sunna Camisinde teravih namazı çıkışında, peçe yasasına uymadığı gerekçesi ile polisten şiddet gören 19 yaşındaki Louise-Marie Suisse ismindeki Müslüman bayan hakkında açılan davada istenen 6 aylık hapis cezası, dün Aix-en-Provence temyiz mahkemesi tarafından onandı.

Müslüman genç bayan, onaylanan cezası ile ilgili olarak,”Fransa’da Müslümanların sistemli olarak zülme uğradığını ve peçe yasasının haksızlık olduğunu” söyleyerek tepkisini dile getirdi.

Alınan bu karar Fransa’da Müslümanlara çifte standart uyguladığı yorumlarına neden olurken Müslümanlara ve ibadet yerlerine saldıranların ellerini kollarını sallayarak dışarıda gezmeleri Müslümanların tepkisine neden oldu. Fransa’da Müslümanlar, yetkililerin ırkçı saldırılara duyarsız kaldığını dile getirerek medyanın ve politik çevrelerin söylemleri ile saldırılara zemin hazırladığını ifade ettiler.

Cezaya çarptırılan Müslüman bayanın, Cami çıkışında polis tarafından şiddete uğradığı, yere yatırıldığı, ağzının kapatıldığı ve nefes alamama korkusu ile paniğe kapıldığından kendisini darp eden polisin elini ısırdığı ve buna karşın, 20 Eylül 2012 tarihinde Marsilya Ceza Mahkemesi tarafından, ”Kamu otoritesini sağlayan kişilere karşı şiddet uygulamaktan” dolayı suçlu bulunduğu bildirildi. (Hacı Aslan-İLKHA)

Bir cevap yazın