İhvan cunta ile uzlaşmayı reddediyor

2013_1101_misir

Önümüzdeki pazartesi günü başlayacak Mursi mahkemesi öncesi Mısır’da gerilim yine yükseliyor. Darbeyi Ret ve Meşruiyete Destek İçin Ulusal İttifak Hareketi, “Halk İradesinin Yargılanması” adı altında ülke genelinde gösteri düzenlenmesi çağrısında bulundu.

Bugünkü Cuma gösterilerine katılımın büyük olması bekleniyor. Darbeyle gelen Mısır hükümeti ise kendilerine karşı boyun eğmeyen İhvan’ı şikayet etmeyi sürdürüyor! Mısır Başbakan Yardımcısı Ziyad Behaiddin hükümetin uzlaşmaya önem verdiğini ancak Müslüman Kardeşler yönetiminin uzlaşmaya yanaşmadığını söyledi.

El Mısri el Yevm Gazetesi’ne konuşan Behaiddin, olağanüstü halin kaldırılması ve insan haklarına saygıyı öne çıkaran bütün siyasi oluşumların katılımıyla yapılacak olan bir uzlaşma süreci için çaba sarfettiklerini söyledi. Geçen ağustos ayında önerilen inisiyastif gereği harekete geçtiklerini ifade eden Başbakan Yardımcısı, Mısır’ı krizden çıkarmak için yeni çözüm yollarına duyulan ihtiyacı da dile getirdi.

BEDİİ, ŞATIR VE KETENİ İNSAN HAKLARI TEMSİLCİLERİYLE GÖRÜŞMEYİ REDDETTİ

Öte yandan Mısır İnsan Hakları Milli Meclisi temsilcileri, Tura Hapishanesi’ni ziyaret ederek, Ihvan’ın yönetim kadrolarından cemaatin avukatı Abdulmunim Abdulmaksud ve diğer önemli isim olan Ahmed ebu Bereket ile görüştü. Ihvan’ın avukatı ile yapılan görüşmenin yaklaşık bir saat sürdüğü belirtildi.

Heyet, Vasat Partisi’nden ise Başkan Ebul Ala Madi ve Yardıcısı Isam Sultan ile görüştü. Görüşmede Isam Sultan’ın avluya çıkış saatlerinin çok kısa tutulduğu ve yeteri kadar Kuran okuyamamaktan şikayet ettiği belirtildi. Müslüman Kardeşler Murşid Yardımcısı Hayrat el Şatır’ın görüşmeyi reddettiği ve Isam Sultanı yerine vekil tayin ettiği belirtildi.

Şatır’ın yanı sıra Ihvan Murşidi Muhammed Bedii ve Hürriyet ve Adalet Partisi Başkanı Saad el Ketetni’nin de heyet ile görüşmeyi reddettiği kaydedildi.

Kaynak: Dünya Bülteni

Bir cevap yazın