Cenevre öncesi Suriye gündemi hareketlendi

2014_0121_suriye

Suriye’deki iç savaş, her geçen gün çözümü imkansız bir hal almaya doğru ilerlerken, yaşanan gelişmeler çözüme dair atılabilecek adımları da zorlaştırıyor

Suriye’deki krizden siyasi bir geçiş süreciyle çıkabilmek amacıyla rejim ile muhalif örgütleri bir araya getirmeyi amaçlayan Cenevre 2 görüşmeleri öncesi belirsizlikler artıyor. SMDK bünyesinde görüşmelere katılacaklarını bildiren muhaliflerden SUK üyeleri konseyden geri çekilerek, görüşmelere katılmayacaklarını ifade ettiler.

Batılı istihbarat örgütleriyle görüşmelerine devam eden Baas rejimi ise Cenevre 2 görüşmelerine, kendisinin uluslararası alandaki imkanlarını arttıracağı düşüncesiyle katılma taraftarı.

Fakat rejimin insanlığa karşı suç işlediğini ortaya koyan son görüntülerden sonra, sürecin nasıl bir boyut kazanacağı soru işareti. Anadolu Ajansı ile CNN’in eşzamanlı yayınladıkları fotoğraflarda, Baas rejimine bağlı güvenlik güçlerinin gözaltındaki insanlara sistematik işkence uyguladığı ve bu şekilde binlerce insanı öldürdüğü görülüyor.

Cenevre 2 görüşmeleri öncesi sızdırılan bu görüntüler karşısında, son dönemde El Kaide militanlarına karşı batılı devletlerle işbirliği ve birlikte mücadele sinyalleri veren Baas rejiminin nasıl bir tavır geliştireceği de süreçle ilgili belirsizliği arttırıyor.

Büyük oranda Rusya ve ABD arasındaki görüşmelerin akıbetine bağlı bir hal alan Suriye krizinde kolay bir çözüm mümkün görünmüyor. 

Platform Haber

Bir cevap yazın