Dışişleri’nin Holokost Mağdurları Etkinliğine Desteği Ne Anlama Geliyor?

2014_0127_holokost

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından, 2005 yılında, 27 Ocak tarihinin “Uluslararası Holokost Kurbanlarını Anma Günü” olarak ilan edilmesinden sonra her yıl gerçekleştirilen anma etkinliklerine Türkiye’de ilk kez bu yıl resmi destek veriliyor.

Konuyla ilgili olarak Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Kadir Has Üniversitesi’nde dördüncüsü düzenlenen anma törenine, Bakanlığı temsilen Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sayın Naci Koru’nun katılacağı bildirildi.

 İstanbul Kültür Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Köni, Akşam Gazetesi’ndeki röportajında bu gelişmeyi, Türkiye’nin Mısır ve Suriye’deki ABD eksenli politika değişikliklerinden bağımsız olarak değerlendirilemeyeceğine işaret ediyor.

Köni’ye göre Türkiye, zaman içinde Mursi ve Esed konusundaki söylemini değiştirmemekle birlikte yavaş yavaş sisteme yeniden entegre olacak adımları atmak zorunda kalacak. Anma Günü’ne verilen desteği de bu bağlamda değerlendiren Köni, “O entegrasyon aşamalarının bir tanesini söyleyeyim: Kadir Has Üniversitesi’nde 27 Ocak’ta yapılacak olan Holokost (Yahudi Soykırımı) Kurbanlarını Anma Günü.” Bunu İsrail’le yakınlaşma çabası olarak okuyan ve önemli bulan Köni, Dışişleri Bakanlığı’nın işin içine bizzat girmesinin anlamı büyük olduğunu söylüyor. Köni’nin bu konudaki bir diğer iddiası ise tarih hocalarının bundan sonra akademide holokostu anlatacağı yönünde.

Platform Haber

Bir cevap yazın