Doğu-Batı Kardeşlik Platformu Bursa’da Buluşuyor

2014_0130_dogu-bati-kardeslik-platformu

Bursa, Doğu-Batı Kardeşlik Platformu’nun yeni bir “Kardeşlik Buluşması” toplantısına ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

Geçtiğimiz yıllarda başta Bursa, Diyarbakır, Ankara ve İstanbul olmak üzere birçok ilde gerçekleştirdiği “Kardeşlik Buluşmaları” ile Kürt sorununa çözüm arayan Doğu Batı Kardeşlik Platformu, periyodik toplantıların bir yenisini Bursa’da gerçekleştirecek.

Doğu-Batı Kardeşlik Platformu’nun düzenlediği “Bursa Buluşması”, 31 Ocak Cuma günü yapılacak “genel istişare toplantısı”nı takiben 1 Şubat cumartesi günü yapılacak “İslami Dünya Görüşüne Göre Kürt Sorunu”, “Kürt Sorununa Çözüm Modeli’nin Temel Dayanakları ve İttihad-ı İslam” ve “Çözüm Süreci ve Son Gelişmeler” konulu 3 ayrı oturumla devam edecek.

Buluşma, 2 Şubat Pazar günü saat 11.00 da Bursa Büyükşehir Sosyal Tesislerinden Kayhan Döner Sofrası 2 No’lu Salonunda yapılacak basın toplantısı ile sona erecek. 

Bursa Buluşması öncesi açıklamalarda bulunan Doğu-Batı Kardeşlik Platformu Sözcüsü Hasan Ünal, “31 Ocak-2 Şubat tarihleri arasında gerçekleştireceğimiz Bursa Buluşması iki gün boyunca devam edecek ve 35 ilden STK temsilcileri katılacak. Amaç; Türkiye’nin dört bir tarafından STK temsilcilerini bir araya getirerek “Kürt Sorunu”na İslam kardeşliği temelinde gerçekçi bir bakış açısı kazandırmaktır. Toplumun bizatihi kendisini sorunun çözümünde özne yapmaktır. İslam ortak paydasından hareketle 5 yıldır sürdürdüğümüz bu uzun soluklu çalışmayı, toplumsal değerlerimize yabancı aktörlerin etkisi ile ciddi savrulmalar yaşayan toplum kesimlerini kendi değerleri etrafında kenetleninceye kadar devam ettirmektir. Bursa buluşması, bu uzun soluklu yürüyüşün yeni bir başlangıcı olacaktır.” dedi.

Kaynak: İslami Analiz

Bir cevap yazın