Kabataş saldırısında görüntü muamması

2014_0214_kabatas

İstanbul’da Gezi eylemlerinin yaşandığı günlerde Kabataş’ta başörtülü bir annenin saldırıya uğramasıyla ilgili dün Kanal D ana haberinde bazı görüntüler yayınlandı.

Mağdurun Avukatı Abdurrahman Kayapınar yaptığı yazılı açıklamada, görüntülerle ilgili şunları söyledi:

“Olayla ilgili yürütülen soruşturma aşamasında. olayın meydana geldiği bölgede bulunan bir kısım mobese kameralarının tahrip edildiği, tahrip edilmeyen kısmının ise olay yerini kaydetmediği tespit edilmiştir. Bu itibarla olay yerine ait net teşhise müsait görüntülere ulaşılamamıştır. Basında yayınlanan kamera kayıtları da mobese kamerası kaydı olmayıp bu nedenle net ve belirgin görüntüler içermemektedir.

Basın yayın organları tarfınan, mevekkilime ati olmayan bir kısım beyanlar esas alınarak görüntülerin bu beyanları desteklemediği iddia edilmekte, müvekkilim etrafında kalabalık bir grup tarafından toplanılmış olması önemsiz bir olay gibi göstetirlemke, görüntülerin net ve belirgin olmamasından da istifade edilmek suretiyle müvekilimin gerçkek dışı beyanda buluduğu yönünde bir algı oluşturulmaya çalışılamaktadır.

Aynı şekilde, müveklilim darp edildiği doktor raporu ile tespit edilmiş olduğu halde, rapoda bulunmayan bir kısım hususlar varmış gibi ifade edilerek müvekkilimin ve çocunun darp edilmiş olduğu gerçeği gizlenmeye çalışılmaktadır.

Henüz devam etmek olan bir soruşturma ile ilgili olarak, soruşmanın gizliliği ilkesi hiçe sayılmak suretiyle, basında yer alan müvekkileme yönelik bu nevi suçlama ve ithamlar yaşanmış olduğu acının katbekat artmasına neden olmaktadır.

Söz konusu olay nedeniyle yürütülmekte olan soruşturma neticesinde gerçeklerin ortaya çıkacağı ve olayın faillerinin tespit edileceği inancıyla, soruşturmanınn sağlıklı bir şekilde neticlendirilmesi ve mağdurun yaşamış olduğu acının daha fazla artmaması için gerekli hassasiyetin gösterilesini bekliyor, bu süreçte soruşturmanın gizliliğini ihlal eden, müvekkilin kişilik haklarını ihlal eden kişiler hakkında yasal yollara müracaat edileceğini, komuoyuna saygıyla arz ediyoruz. “

Kaynak: Dünya Bülteni

 

Bir cevap yazın