Ergenekon TSK içinde örgütlenip faaliyet gösterdi!

2012_0104_ergenekon

Davanın 16 bin 600 sayfalık gerekçesinde, Ergenekon’un bir Gladyo yapılanması olduğu, Ecevit, Gül ve Erdoğan hükümetlerini hedef aldığı belirtiliyor. Gerekçeli kararın açıklanmasıyla temyiz süreci de başladı.

Gerekçeli kararda İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi bir önsöz yazdı. Mahkeme, yargılama sonunda, Ergenekon diye bir örgüt olduğunun, bu örgütün yapısı, eylemleri ve belgeleri dikkate alındığında mevcut yasalara göre silahlı bir terör örgütü özelliği taşıdığını belirtti.

“Bu silahlı terör örgütünün bir derin devlet yani Gladyo/Kontrgerilla yapılanmasına karşılık geldiği ve esas olarak Türk Silahlı Kuvvetleri içinde yasa dışı olarak oluşturulup faaliyet gösterdiği, mensupları arasında asker-sivil toplumun her kesim ve statüsünden insanların bulunduğu sonucuna varılmıştır. Toplumda geçmişten bu yana Ergenekon ismi dahil değişik isimlerle bilinen, kabul edilen ve eylemleri şikayet edilen “derin devlet yapılanması’ hakkında ilk kez bir yargı kararı verilmiştir.”

‘Sanki hiç darbe olmamış…’

Mahkeme, davayla Türk ordusuna iftira atıldığı yönündeki açıklamalara da tepki gösterdi. “Sanki Türkiye’de hiç darbe olmamış ve hükümetlerin görevi sekteye uğratılmamış gibi bir yaklaşım sergilenmiştir. Oysa ülkeyi darbeye götüren süreçte gelişen acılarla dolu olaylar ve bu olayların ardından gerçekleşen müdahalelerin izleri hâlâ tam olarak silinememiştir. Bu gerçekliği kim görmezden gelebilir” denildi.

‘Ergenekon’un kendine özgü yapısı’

Mahkeme, ‘Ergenekon Terör Örgütü’ diye ifade ettiği yapının kendine özgü şeklini de anlattı.

Mahkemeye göre Ergenekon, birbirlerini tamamlayan ve destekleyen kompartımanları olan bir örgüt. Ancak bu ‘kompartımantasyon/perdeleme sistemi’ gereği birimler arasında sınırlı bir iletişimin söz konusu. Örgüt üyeleri, Türk Silahlı Kuvvetleri’nden aldığı ‘bilmesi gereken’ prensibi çerçevesinde faaliyet gösteriyor. Örgütün herkesin kendi uzmanlık alanında katkı sağlayıp faaliyette bulunduğu bir yapılanması var.

Tamamı için kaynak: Al Jazeera Türk

Bir cevap yazın