Suriyeli Muhalif Lider: Suriye’de herşey küresel güçlerin elinde!

2014_0304-ahmed-tuma

Suriyeli muhaliflerin kurduğu geçici hükümeti’in başbakanı Ahmet Tuma, Gaziantep’teki yeni hükümet binasında Al Jazeera’ye verdiği röportajda “Bizim baştan devrimle ilgili yaptığımız tüm hesap ve değerlendirmeler yanlışmış.” özeleştirisinde bulundu

Suriye’de dört yıldır devam eden savaşta hem siyasi hem de askeri adımlar atmak, ilerleme kaydetmek artık eskisinden de zor. Savaş uzadıkça sahada ve toplantı salonlarında güç dengeleri de değişiyor. Al Jazeera Türk’ten Özgün Levent, konuyla ilgili Suriyeli muhaliflerin kurduğu geçici hükümeti’in başbakanı Ahmet Tuma ile konuştu.

İşte Tuma’nın röportajında dikkat çeken bazı değerlendirmeler:

“Bizim baştan devrimle ilgili yaptığımız tüm hesap ve değerlendirmeler yanlışmış. Çok net anlaşıldı ki, hiçbir şey Suriye halkının elinde değil,  küresel güçlerin elindeymiş. Başta ABD olmak üzere uluslararası camia bu dosyanın sonlandırılmasına ikna olduklarında bu işi sona erdirirler.”

“Uluslararası camia yeteri anlamda bir destek sağlamıyor. Bildiğiniz üzere uluslararası camiadan bir kesim Suriye’de olayların askeri anlamda sona ermesini istemiyor. Siyasal anlamda bir çözüme kavuşmamızı istiyor. Daha doğrusu her iki tarafın da yorulmasını sağlayarak, görüşme masasına getirmeye zorlamaya çalışıyorlar. En büyük sorun da budur işte.”

“Suriye çoktan Irak oldu, hatta daha da kötü. Bildiğiniz gibi Suriye halkının karakteri çok ılımlı bir karakterdir. Şiddet, marjinallik istemez. Ancak rejimin işlediği suçlar ve ülkede yaşanan kargaşadan dolayı bu tür şiddet yanlısı ve radikal fikir sahiplerinin ülkeye girmesine göz yumdu, izin verdi. Bu bağlamda Suriye’nin hali Irak’ın halinden çok daha kötü oldu.”

“Biz PYD’yi devrime düşman bir yapı olarak görüyoruz. PYD’nin duruşu rejimin duruşunun aynısıdır. PYD ile rejimin kontrol noktaları yan yanadır. Birlikte savaşıyorlar. Biz onlara defalarca siyasi duruşunuzu değiştirin, dedik. Devrime katıldığınızı ilan ediniz, ondan sonra da tüm ayrıntıları konuşabiliriz, dedik. Ancak onlar rejimle yan yana durdukları sürece, rejimle birlikte savaştıkları sürece, hatta birçok Kürt yurttaşın ölümüne sebep oldukları sürece biz nasıl onlarla yan yana gelebiliriz? Öncelikle siyasi duruşlarını değiştirmeleri gerekir.”

Röportajı okumak için kaynak: Al Jazeera Türk

 

One thought on “Suriyeli Muhalif Lider: Suriye’de herşey küresel güçlerin elinde!

  • Siz ancak Türkiye gibi Nato üyesi bir ülkede siyasi büro açarak ve küresel güçlerin piyonu olan bu ülkenin iktidarının sizlere sunduğu imkanlardan yararlanarak ancak Malatyada siyonist israili korumak için kulan füze kalkanı gibi,sizlerde siyonist israil adına Suriye de bir devrim yapabilirsiniz.Siz ancak küresel güçler adına devrim yaparsınız mazlum halklar adına değil!

Bir cevap yazın