Erdoğan dünya sistemi ile arasının neden açıldığını açıklasın!

2014_0421_bekaroglu

“Görünen o ki, bir şeyler olmuş. Anlaşılan o ki Başbakan Erdoğan’a destek verenler bu desteklerini çekmiş, hatta biletini kesmişler.”

Hür Bakış sitesinden Fatma Sancak, Mehmet Bekaroğlu ile son seçimlerle ilgili bir röportaj gerçekleştirdi. ”Başbakan Erdoğan’ın, dünya ile birlikte Irak’a giremediği için ne kadar hayıflandığını unutmadık. Aynı Başbakan Erdoğan, dünya sermayesi ile, NATO ile, AB ile, ABD ile pek içlidışlıydı.” diyen Mehmet Bekaroğlu, Erdoğan’ın son süreçle ilgili açıklamalarının olayları yeterince izah etmediğini belirtti.

Bekaroğlu’nun konuyla ilgili değerlendirmesi şöyle:

“Cemaat ve Ak Parti arasında bir kavga var, hem de alabildiğine, öldüresiye bir kavga. Ama ben bu kavgayı sadece Cemaat ve Ak Parti arasında olan bir kavga olarak görmüyorum. Burada Cemaat esasen görünen ve kavga edilmesi kolay bir aktör gibi.

Bence esasen Ak Parti, daha önce anlaştığı, kendisine önemli destekler veren çevrelerle bir şekilde bozuştu, şimdi onlarla kavgaya tutuştu.

İşi muğlaklaştırıp gizemli hale getirmeye gerek yok. Ak Parti’nin daha önce anlaştığı çevreler derken, Batı’yı, ABD’yi, AB’yı, İsrail’i, dünya sistemini kast ediyorum. Hatırlayalım; Ak Parti, ilk dönemlerinde “dünya” ile birlikteydi.

Elbette halkın oyu ile iktidara geldi ama daha sonra iktidarda kalırken, dönemin vesayetçileri ile hesaplaşırken dünya sisteminin, ABD’nin, AB’nin geniş ölçüde desteğini aldı. Her konuda onlarla birlikteydi.

Başbakan Erdoğan’ın, dünya ile birlikte Irak’a giremediği için ne kadar hayıflandığını unutmadık. Aynı Başbakan Erdoğan, dünya sermayesi ile, NATO ile, AB ile, ABD ile pek içlidışlıydı.

BOP’un eş başkanı olduğunu, medeniyetler ittifakı kurduğunu söyleyip duruyordu. Şimdi ne oldu? Bunu biz bilemiyoruz, kendisinin açıklaması gerekir.

Ama görünen o ki, bir şeyler olmuş. Anlaşılan o ki Başbakan Erdoğan’a destek verenler bu desteklerini çekmiş, hatta biletini kesmişler. Cemaat diyoruz ama bütün bu işleri bu Cemaat nasıl yapacak, bu dinlemeler, bu arşivlemeler…

Hayır, ben bunları uluslararası bir koalisyonun yürüttüğünü düşünüyorum, Cemaat burada sadece araç. Başbakan, kolay ve az maliyetli bulduğu için her şeyi Cemaat yaptı diyor. Tabi “Bu NATO operasyonudur, dinlemeleri CIA yaptı, MOSSAD yaptı” diyemezsiniz, diyemiyor.

Bence bu NATO operasyonudur. Başbakan dürüst olsun, bunun böyle olduğunu söylesin. Niçin dün canciğer kuzu sarması olduğu dünya sistemi ile arası açıldı? Ne oldu, neyi paylaşamadı, dün niçin öyle davrandı, bugün böyle davranıyor? Dün “paranın dini olmaz” diyen Başbakan bugün niçin “faiz lobisi” diyor?

Bunları bu millete anlatması gerekir. Burada sorulacak bir başka soru da;” Niçin Cemaat medyası bu kavgada bu kadar taraf oluyor?” sorusudur. Sanıyorum; kollarını kaptırmış durumdalar. İçlerindeki, içlerine sızmış bazı unsurlar Cemaati böylesine bir kavganın içine çekti. Şimdi ise topyekun bir saldırı altında oldukları için topyekun bir savunma içindeler. Belki de hayırlısı olan budur; belki de Cemaat, bundan sonra olup bitenlerden ders alır ve cemaat sınırlarına geri çekilir.”

Kaynak: Hür Bakış

Bir cevap yazın