Yargıtay’ın “Umut Davası” kararına Sakarya’da tepki

2014_0421_sakarya-449-03

“Umut Davası” kapsamında Yargıtay tarafından onanan cezalara dönük tepkiler devam ediyor.

Sakarya’da her cumartesi yapılan adalet ve özgürlükler eyleminde 449. hafta basın açıklamasında, “Umut Davası” olarak adlandırılan davada Yargıtay’ın onama kararını kınadıklarını ifade edildi. Açıklamada konuyla ilgili şu ifadelere yer verildi:

“Yargıtay 9. Ceza Dairesi “Umut Davası” kapsamında verilen cezaları onadı. 28 Şubat sürecinin oluşturduğu yapay davalardan biri olan Umut Davası; hiçbir gerçek delile dayanmamasına ve sanıklara göz dağı verme üzerine kurgulanmasına rağmen yargının yanlı yaklaşımları sonucu maalesef haksız cezalandırmalarla sonuçlanmıştır. 

Uğur Mumcu’nun katli gibi önemli bazı faili meçhul cinayetlerin bu davayla ilişkilendirilmeye çalışıldığını dava sürecinde ibretle izledik. Uzmanların devletin derin unsurları veya yabancı istihbarat örgütlerinin işlediğini ifade ettikleri bu cinayetleri Umut Davası’na yapıştırma gayretleri Allah’ın yardımıyla boşa çıktı. Ortada düşünmek ve düşündüğünü söylemekten/yazmaktan başka hiçbir eylem yokken, bu davada yargılananlar mağdur edildi.

Umut Davası’nda mağdur edilen kardeşlerimizin yanında olduğumuzu buradan ilan ediyoruz. Bu davada adaletin değil gücün sesi olan yargının da ilgili kararını kınıyoruz.”

Bir cevap yazın