‘Selam örgütü’ne ifade çağrısı muamması

2014_0505_dinleme

‘Tevhid-i Selam’ örgütüne karşı İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nda 2011 yılında başlatılan ‘Selam örgütü soruşturması’, Yeni Şafak ve Star gazetelerinin manşetlerinde ‘7 bin kişi dinlenildi’ şeklindeki haberlerin ardından kamuoyu tarafından öğrenildi.

Soruşturma uzun süre Terörle Mücadale Kanunu (TMK) 10. madde ile yetkili Savcı Adem Özcan tarafından yürütüldü. Soruşturma ile ilgili haberlerin ardından Özcan, Afyonkarahisar Cumhuriyet Başsavcılığı’na atandı.

TMK Savcılığı’nın kaldırılmasının ardından soruşturma dosyası ‘terör ve örgütlü suçlar soruşturma bürosuna’ verildi.

Bazı isimlere takipsizlik

Dosya, 25 Aralık’taki yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasına sonradan görevlendirilen savcılardan biri olan Savcı İrfan Fidan’a verildi.

Soruşturma dosyasına 2014 yılına ait yeni bir dosya numarası verildi. Savcı Fidan binlerce sayfadan oluşan soruşturma dosyasını uzun süre inceledi.

Üç senedir yürütülen soruşturma dosyası üzerinde incelemesini tamamlayan Savcı Fidan, aralarında gazetecilerin de bulunduğu bazı isimler hakkında takipsizlik kararı verdi. Takipsizlik verilen isimler henüz kamuoyuna açıklanmadı.

Bir kısım şüpheliler ile ilgili de soruşturma devam ediyor. Savcı dosyada yer alan bazı şüphelilerin ifadesini almaya karar verdi. Şüpheliler bu hafta içi ifade vermek üzere Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’ne çağrıldı.

Aynı soruşturma kapsamında ifadeye çağrılan isimlerden biri de Adem Yerlikaya. Yerlikaya bir dernekte yönetici olarak görev yapıyor. Şüphelilerin sırayla ifadesinin alınmasının ardından dosyaya ilişkin nihai kararın verileceği belirtildi.

Kaynak: Al Jazeera Türk

Bir cevap yazın