Bakanlar ve Madenin Sahibi ile Yöneticilerine Suç Duyurusu

2014_0515_soma

Enerji Bakanı Taner Yıldız, Çalışma Bakanı Faruk Çelik ve Soma Holding A.Ş. sahibi ve yöneticileri hakkında suç duyurusu yapan Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD), “idari ve diğer yetkilerini kullanarak delil karartma ihtimallerinin yüksek olması nedeniyle” tutuklanmalarını da talep etti.

Dilekçede şu ifadeler yer alıyor:

“İşçi katliamının yaşandığı maden ocağı devlet tarafından rödovans (kömür payı) yöntemiyle Soma Holding A.Ş. bünyesinde faaliyet gösteren Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.’ye 2005’te kiralandı.”

“Bu maden ocağında 4 Eylül 2012’de çıkan yangında yaralanan 3 işçiden 1’i öldü, 4 Ekim 2012’de çıkan yangında 4’ü ağır 9 işçi yaralandı, 12 Kasım 2012’de çıkan yangında 2’si ağır 9 işçi yaralandı. Son olarak da 20 Ekim 2013’te meydana gelen yangında 1 işçi hayatını kaybetti, 27 işçi yaralandı.”

“Yüzeysel denetim, haberli ziyaret”

“13 Mayıs’taki katliam sonrasında enkazdan kurtarılan işçiler, maden ocağında bakanlık müfettişlerince denetim yapıldığını ancak müfettişlerin yüzeysel araştırma yaptıklarını, tünellere inmediklerini, sorunsuz ve havadar olan yerlere baktıklarını, tünelden içeri bir metre kadar girdiklerini, denetim esnasında yer altında oldukları zaman hiçbir müfettiş görmediklerini, zaten yılda iki kez yapılan denetimlerin 15 gün önceden şirkete haber verildiğini ve ortalığın temizlendiğini ifade ettiler.”

Kaynak: Bianet

Bir cevap yazın