Filistin Uzlaşı Hükümeti Göreve Başladı

2014_0602_abbas-haniye

Filistin Uzlaşı Hükümeti, Hamas ve Fetih hareketlerinin Rami El-Hamedallah’ın Esirler Bakanlığı görevini de üstlenmesi konusunda anlaşmalarının ardından Ramallah’ta Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’ın huzurunda yemin ederek görevine başladı.

Esirler Bakanlığı üzerindeki anlaşmazlık, Mahmud Abbas’ın bakanlığı kaldırmak istemesi ve Hamas’ın buna karşı çıkması uzlaşı anlaşmasının bozulmasına ve hükümetin ilanının gerçekleşmemesine yol açmak üzereydi. Fakat son saatlerde taraflar Esirler Bakanlığı’nı Başbakan Rami El-Hamedallah’ın üstlenmesi konusunda anlaştı.

Bu arada, İslami Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Birimi üyesi Sami Hatır, uzlaşı hükümetinin tüm Filistinlilerin hükümeti olduğunu ve Esirler Bakanlığı’nın hükümette yer aldığını söyledi.

Quds Press Haber Ajansı’na konuşan Hatır, Esirler Bakanlığı’yla ilgili konunun bir süre askıya alınması ve daha fazla istişare yapılması üzerinde anlaşma sağlandığını belirterek, konuyla ilgili uzlaşı sağlanıncaya kadar bakanlığa Başbakan El-Hamedallah’ın bakacağını ifade etti.

“Dışişleri Bakanlığı görevinin Riyad El-Maliki’ye verilmesi konusundaki çekincemize ve Fetih’in de çekincesine rağmen yeni hükümet tüm Filistinlileri temsil ediyor” diyen Hatır, yedi yıllık bölünmüşlük halinin izlerinin silinmesini ümit ettiklerini bildirdi.

Kaynak: Filistin Enformasyon Merkezi

Bir cevap yazın