Konya 369. hafta: Kurban, et şöleni değil, İsmailî bir teslimiyeti hatırlamaktır

2014_1005_konya

Rahman, Rahim, Allah’ın adıyla,

Eğer inananlardan iki grup vuruşurlarsa onların arasını düzeltin; şâyet biri ötekine saldırırsa Allâh’ın buyruğuna dönünceye kadar saldıran tarafla vuruşun. (Allâh’ın buyruğuna) Dönerse artık adâletle onların arasını düzeltin ve dâimâ âdil olun. Çünkü Allâh, adâlet yapanları sever. Muhakkak mü’minler kardeştirler. Kardeşlerinizin arasını düzeltin ve Allah’tan korkun ki size rahmet edilsin. (Hucurat Suresi 9 – 10. Ayetler)

Sevgili dostlar, değerli basın mensupları;

Manevi iklimin havasını soluduğumuz, teşrik günlerini, hacc ibadetimizi, kurbanı yaşadığımız şu günlerde dualarımızın vahdet ve birlik, düşmanlara karşı galebe temennisiyle hepinizin bayramını tebrik ederiz.

İbrahimî kulluğu, İsmailî teslimiyeti, Haceri’in tevekkülünü hatırlatan hacc ibadetimiz aynı zamanda bir protestodur elbette. Protestodur, şeytan ve dostlarını ve hatta onların yolunu kendilerine yol edinenleri…Hacerin adımlarını takip eden, onun say’ını devam ettiren, çaba ve gayretini meşru hududlar içinde arayan bir koşuşturmadır adımlarımız. Arafatta vakfesini tamamlayan, kulluk bilinci içinde bir kıbleye yönelen, vahdet içerisinde ümettî bir duruşla şeytan ve şeytanlarını taşlayan bir anlayışla kurbana ulaşan, bayramı yaşayan bir inancın müntesipleriyiz.

Kurban, kasapsal bir et şöleni, bir et bayramı değildir. Her kurban, İsmailî bir teslimiyetle İbrahim (as) ve yolunu hatırlatan kurtuluş reçetesidir.

Sadece insanlar değildir elbette silahlarını yenileyen. Şeytan ve dostları da yeni silahlar edinirler. Coğrafyalarımıza ekilen fitne tohumları yer yer kendini gösterir durumda. Akıtılan kurban kanlarından dem vuranların, oluk oluk Müslüman kanı akıtılırken olayları siyasi çıkarları noktasında ele aldıklarına ve kıllarını kıpırdatmadıklarına şahit olmaktayız.

Birden çok yüze sahip batının, akan Müslüman kanından rant elde etme peşinde olduğu malumumuzdur. Batıdan medet uman bir anlayış, yeni kanların akmasına sebep olmaktan başka bir yere gidemez.

Yuh olsun kurban kanı akıtanlarla insan kanı akıtanları, aynı kefeye koyanlara; Yuh olsun onları bir tutanlara!

Şu kurban günleri, bu mübarek gün ve geceler, bu Arafat bile bizi bir araya getiremiyorsa ve hatta eller semaya kendi fırkamız dışındakilere lanet için açılıyorsa nasıl bir düşünüp birlikte hareket edeceğiz?

Muhammed İkbal diyorki: ‘’Müslümanlardan kaçıp İslam’a sığınma vakti geldi.’’ Çünkü Müslümanlar kafirlerin ettiklerini, hatta daha fazlasını birbirlerine reva görür oldular.

Akif de bir dizesinde şöyle diyordu:

‘’Müslümanlık nerde bizden geçmiş insanlık bile,
Alem aldatmaksa maksat, aldanan yok nafile.’’

Birlik ve beraberlik türküleri söyleyen türkücü anlayıştan, sloganik söylemlerden bir an önce kurtulup tek olan Allah’a yönelen, onun yolunda yürüyen bireyler olarak vahdete, ümmet bilincine ulaşan şuur temenni ediyoruz.

Tarihin bir ibret levhası olduğu, sonu kan ve zulümle bitecek heyecanların bulunmadığı, tevhit ve adalet üzere kurulu bir dünyada yaşama umudu ile hepinizi

370. Haftada aynı yer ve saatte buluşmak üzere Allah’a emanet ederiz.

KONYA İNANÇ ÖZGÜRLÜKLERİ PLATFORMU

12 Zillhicce 1435
06.10.2014
Haftanın Basın Sözcüsü: Mustafa BÜYÜKSARIKULAK

Bir cevap yazın