Dr. Ahmed Abu Salih’e Özgürlük!

2014_1104-tutuklama

Filistin Esirler Derneği (“Nadi’l-Esir”) Türkiye temsilcisi, yakın dostumuz Dr. Ahmed Abu Salih, önceki gece, işgal altındaki Batı Şeria’nın El-Halil şehrinde İsrail askerleri tarafından tutuklanmıştır.

Edinebildiğimiz bilgilere göre Dr. Salih, gece geç saatte aracıyla, ailesinin evine giderken işgal güçleri tarafından alıkonularak Kudüs’teki bir tutukluluk merkezine götürülmüştür. Tutuklama gerekçesi olarak ise, “terörist”olarak adlandırılan, yani meşru direniş içinde yer alan kişilerle bağlantılıolması gösterilmiştir.

Ahmed Abu Salih’in tutuklanması, Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te işgal güçleri tarafından aylardan beri sürdürülen yoğun tutuklama kampanyasının bir parçasıdır. Bu iki bölgeden her gün ev baskınları ve tutuklama haberleri gelmektedir.

Geçmişte uzun yıllar boyunca İsrail hapishanelerinde kalan ve serbest bırakıldıktan sonra hayatını, Filistinli esirlerin sesinin dünyaya duyurulmasına adayan Dr. Ahmed Abu Salih, bir kez daha, uzun süre cezaevinde kalma tehlikesiyle karşı karşıyadır. İşgal mahkemesi, kararını 12 gün sonra verecektir.

Filistin Halkıyla Dayanışma Ağı olarak, dostumuz Dr. Ahmed Abu Salih’in tutuklanmasını kınıyor ve Türkiye vatandaşlığı da olan Salih’in serbest bırakılması için kamuoyuna harekete geçme çağrısı yapıyoruz.

Filistin Halkıyla Dayanışma Ağı

7 Kasım 2014

Bir cevap yazın