Sakarya 487. hafta: NATO’ya hayır! Kürecik, İncirlik kapatılsın!

2015_0210-sakarya-487-hafta-1

Sakarya’da 10 yıldır aralıksız devam adalet ve özgürlükler eylemlerinin 487. haftasında gündem NATO ve Türkiye’de bulunan Kürecik ve İncirlik üsleriydi.

Sakarya Adalet ve Özgürlükler Platformu adına Deniz Çelik tarafından okunan açıklamada NATO ve ABD’nin İslam coğrafyasında zor süreçteki rollerine dikkat çekilirken, “Peki soruyoruz, tüm bu süreçlerde NATO’nun ve onun Adana’da kullandığı İncirlik Amerikan üssünün rolünü nasıl görmezden gelebiliriz? Bu da yetmezmiş gibi, Kürecik radar üssü açıldı, patriot füzeleri konuşlandırıldı. Küresel bir savaş mekanizması, adım adım her tarafımızı kuşatıyor. 66 yıldır dünya halklarına ölümden başka bir şey getirmeyen NATO, bizim evlatlarımızı da jandarması yapmak istiyor. Ülkemizi bir saldırı üssüne, füze rampasına çevirmek istiyor!” ifadelerine yer verildi.Çelik açıklamada İncirlik ve Kürecik Radar Üssü’nün İslam coğrafyasına ölüm getirdiğini belirtirken, “Bu vesileyle çağrımızı yineliyoruz: Türkiye NATO’dan ayrılsın! Başta İncirlik, Kürecik, İzmir üsleri olmak üzere tüm NATO üsleri, tesisleri kapatılsın!” ifadelerini kullandı.

Açıklamada dün hayatını kaybeden başörtüsü mücadelesinin öncü isimlerinden İrfan Alemdar da unutulmadı. Çelik rahmet ve mağfiret dilediği Alemdar için “Biz de onun bu mücadelesine yakinen şahitlik ediyoruz. Onun güzel örnekliğini, kardeşliğini, samimiyetini, adanmışlığını ve bu yoldaki samimi dostluğunu her daim hatırlayacağız.” ifadelerini kullandı.

Sakarya Adalet ve Özgürlükler Platformu, 487. Hafta Basın Açıklaması

NATO’YA HAYIR! KÜRECİK, İNCİRLİK KAPATILSIN!

Hafta içi Paris’te yaşanan şiddet, tüm dünyada şok edici bir etki uyandırdı. Günlerdir televizyon kanalları, katliamın gerçekleştiği yerden canlı yayın yapıyor. Faillerin takibi ve öldürülmeleri süreci an be an ekranlarda gösteriliyor. Aynı esnada katliamların, şiddetin ve vahşetin adeta kader haline dönüştürülmek istendiği Ortadoğu’da, Afrika’da ve Uzak Asya’da her gün onlarca insan ölmeye devam ediyor ve bu, en ufak bir etki uyandırmıyor. Batılı beyaz adamın ölümü manşete çekilirken, doğulu halkların kitleler halinde katledilmesi yalnızca üçüncü sayfa haberi olabiliyor.

Yaşadığımız coğrafyaya bakın. İşgallerle, sömürüyle, çatışmalarla, şiddetle, acıyla ve kanla iç içe geçmiş tüm ülkeler, öncelikle Müslüman nüfusun yoğunlaştığı ülkeler. ABD’nin başını çektiği NATO ve onlarla birlikte hareket eden devletlerin küresel hırsı, insanlığı cehennem çukuruna doğru sürüklüyor. Ve ne yazık ki, dünyayı emperyalist müdahalelerle, kapitalist sömürülerle talan eden bu koalisyonun vurucu gücü NATO, ülkemizdeki varlığını her yıl biraz daha arttırıyor.

Türkiye’deki NATO varlığı maalesef normal bir durum olarak algılanıyor. ABD üslerini dert eden kaldı mı? Hâlbuki küresel güçler, coğrafyamızdaki varlıklarını aşama aşama, zamana yayarak, kanıksatarak ikâme ettiler. Ortadoğu ülkelerine müdahale etmek, bölge halklarının iradelerine ipotek koymak için birçok askeri ve siyasi operasyon yürüttüler ve halen de yürütüyorlar.

Afganistan’da yıllardır köyleri, düğün evlerini, masum insanları bombalayıp duran NATO değil mi? Irak’ta 1,5 milyondan fazla insanın ölümüne giden kanlı yolu açan ABD işgali olmadı mı? Bugün Suriye’de yaşanan büyük trajedide, bu güçlerin rolünün hiç olmadığı mı zannediliyor?

Peki soruyoruz, tüm bu süreçlerde NATO’nun ve onun Adana’da kullandığı İncirlik Amerikan üssünün rolünü nasıl görmezden gelebiliriz? Bu da yetmezmiş gibi, Kürecik radar üssü açıldı, patriot füzeleri konuşlandırıldı. Küresel bir savaş mekanizması, adım adım her tarafımızı kuşatıyor. 66 yıldır dünya halklarına ölümden başka bir şey getirmeyen NATO, bizim evlatlarımızı da jandarması yapmak istiyor. Ülkemizi bir saldırı üssüne, füze rampasına çevirmek istiyor!

Her şeyin, “darbe, komplo, tertip” olarak adlandırıldığı ve gündemin manipüle edildiği bir dönemde, NATO gerçeğinin gözden kaçırılmasını, bu ittifakın meşruymuş gibi karşılanmasını doğru bulmuyoruz. İncirlik’in, Amerika’nın Ortadoğu entrikalarına ev sahipliği yapmasını kesinlikle kabul etmiyoruz!

Ocak 2012’de faaliyete geçen Malatya Kürecik radar üssünün, bölge halklarını büyük bir gözaltına almasını, siyonist İsrail için gözcülük yapmasını şiddetle reddediyoruz! 2018’de tamamlanacak ve özellikle İslam dünyasına karşı hazırlanmış füze kalkanı projesinin ileri hattını temsil eden bu üssün derhal kapatılmasını istiyoruz. Bu vesileyle çağrımızı yineliyoruz: Türkiye NATO’dan ayrılsın! Başta İncirlik, Kürecik, İzmir üsleri olmak üzere tüm NATO üsleri, tesisleri kapatılsın!

İRFAN ALEMDAR’I UNUTMAYACAĞIZ!

Değerli dostlar,

Başta MAZLUMDER olmak üzere Akyazı’da birçok sivil toplum örgütünde sorumluluk alan, Akyazı Başörtüsüne Özgürlük Platformu ile mücadelemize uzun yıllar omuz veren, değerli büyüğümüz, sevgili abimiz İrfan Alemdar, dün Hakk’ın rahmetine kavuşmuştur. Kendisine Rabb’imizden rahmet ve mağfiret, ailesine ve tüm sevenlerine sabır-ı cemil niyaz ediyoruz. İrfan Alemdar abimiz, ümmetin dertleriyle dertlenen ve kendi yerelinde zulme karşı adil şahitlerden olmak için mücadele verenlerdendi. Biz de onun bu mücadelesine yakinen şahitlik ediyoruz. Onun güzel örnekliğini, kardeşliğini, samimiyetini, adanmışlığını ve bu yoldaki samimi dostluğunu her daim hatırlayacağız.

Sakarya Adalet ve Özgürlükler Platformu adına Sakarya Dayanışma Derneği

Bir cevap yazın