Ahmet Örs: Yeni Bir İslamcı Siyaset Kurmamız Gerekiyor

???????????????????????????????

ÖYB Genel Başkanı ve Eğitim İlke-Sen MYK üyesi Ahmet Örs, Sakarya’da düzenlenen “Yeni Bir Dönemeçte Kurucu Siyaset İmkanları” isimli programda konuştu.

ÖYB Genel Başkanı ve Eğitim İlke-Sen MYK üyesi Ahmet Örs, Özgür Yazarlar Birliği Sakarya Temsilciliği tarafından düzenlenen “Yeni Bir Dönemeçte Kurucu Siyaset İmkânları” isimli programda konuştu.

Ahmet Örs’ün konuşmasından satır başları şu şekilde:

-Şu an İslamcılığın büyük oranda AKP üzerinden sistemle bütünleştiği söyleniyor. Hakikaten İslamcılık şu an iktidarın dilinde, bazı pratiklerinde ortaya çıkabiliyor. Bunu, iktidarın İslamcılığa yoğun bir saldırısı olarak da değerlendirebiliriz.

Halk bir dindarlığın yükseldiğini gözlemliyor. Şu an yoğun bir dini havanın yaşandığını algısı hakim. Tabi böyle bir ortamda, İslami söylemi hoyratça kullanan ve faşizan bir sürece doğru evrilen iktidar karşısında, İslamcı olarak kendinizi biraz zor bir durumda bulabilirsiniz. Çünkü insanların kafasında bu konuda bir netlik yok.

– Bugün Türkiyeli İslamcılarda yenilmişlik ve dağılmışlık havası hakim. Bu havayı dağıtmak, yeniden ve daha güçlü bir şekilde mücadeleye devam etmemiz gerekiyor. Her gün yeni bir çok durum yaşanırken, bunlar hakkında sözünü söylemeyen, harekete geçmeyen bir İslamcılık olabilir mi?

-AKP’nin içeride İslamcılığı köşeye sıkıştırdığını söyleyebiliriz. Dışarı da ise küresel bir siyasetin adım adım İslamcılığı kuşattığını söyleyebiliriz. Bu noktada elde kalanlardan hareketle nasıl bir İslamcılık ile nasıl yeni bir çıkış yapabiliriz, bunları tartışmanız gerekiyor.

-Bugüne kadar ıslah çizgisinde ilerleyen İslamcı çalışmalardan, artık kurucu bir hareketi nasıl meydana getirebiliriz bunu düşünmemiz gerekiyor.

-Bugün kimi kişi ya da grupların başka siyasetlere evrilebildiğini gözlemleyebiliyoruz. Sembolik düzeyde kalsa bile İslamcılığın içinden gelen kimi insanların  CHP, HDP ya da AKP saflarında siyaset yapma çabasına girdiğini görüyoruz; bu niçin olmaktadır ? Niçin kendi iddialarını örgütlemek yerine hazır yapıları tercih etmektedirler ? Ben durduğum yer itibariyle bu tabloyu da dikkate almamız gerektiği kanaatindeyim.

-Bugün milyarlarca insan asgari ücret ile çalışıyor. Filistin meselesi üzerinden oluşan bir hassasiyet var ama ülkedeki NATO varlığına, radar üslerine ses çıkmıyor. İşte son  olarak “eğit-donat” gibi küresel bir projenin üssü olacağız. Tüm bu konularda ne yazık ki parça parça tepkilerin ötesinde derli toplu bir İslamcı muhalefet gerçekleşmiyor.

-Bir dönem “zalim düzen, adil düzen” söylemleriyle oluşan hassasiyetler bugün yaşanan sorunlar karşısında toplumsal bir muhalefete dönüşmüyor. Oysa kitleler kendi sorunları karşısında aciz hale düşmüş olsalar da, itiraz etmekten çekiniyor, korkuyorsa da, aslında kurtarıcı bir siyasetin parçası olmak için hazır vaziyetteler. Buna karşı, İslamcı yapılar kendi sorumluluklarını yerine getirmek yerine mevcut iktidarı destekleme yolunu seçiyor. “İyi şeyleri destekleyip kötü şeyleri eleştiririz” söylemiyle sunulan bu destek, tam bir eklemlenmeyle sonuçlanıyor. Ret ya da kabul seçeneklerinde birini açıkça seçmeyenlerin süreç içinde mevcudu kabullendiklerini görüyoruz.

???????????????????????????????

-Halkları, ezilenleri, yoksulları, emekçileri ilgilendiren hiçbir tarih, hiçbir gün, hiçbir olay sahada olan İslamcı hareketlerin gündemi dışında değilken, masa başında İslamcılık yapanlar, tüm bu durumları komedi düzeyinde argümanlarla tartışmaktan kurtulamıyor.

-Toplumsal alanda boşluk bırakmayan bir siyasetin örneklerini ülkemizde, bölgemizde görebiliyor iken İslamcıların mevcut koşullarda kendi kuşatıcı siyasetlerini, siyasal araçlarını örgütleyememesi, kendi siyasal programını oluşturamaması, örneğin kendi alternatif parti modelini ortaya koyamaması gibi bir sorunla karşı karşıya olduğumuzu düşünüyorum. Oysa bunları gerçekleştirmek bizim tarihi sorumluluğumuzdur.

-Dünya sistemi bizi ya şiddet ve vahşet politikaları izleyen hareketlerle bir tutmakla ya da tüm direniş biçimlerinden vazgeçmekle sıkıştırırken, bizim bu ikilemin dışına çıkan bir yola koyulmamız gerektiği kanaatindeyim.”

Kaynak: İslami Analiz

Bir cevap yazın