Sakarya 497. hafta: Ne Baas Diktatörlüğü Ne de Amerikan Müdahalesi

??????????????????????????????? 

Sakarya Adalet ve Özgürlükler Platformu, 497. Hafta açıklamasında Suriye’de 5. yılına giren ağır krizi değerlendirirken “Ne Baas diktatörlüğü, ne Amerikan müdahalesi” tutumunu sürdürdü

Sakarya Adalet ve Özgürlükler Platformu 497. hafta açıklamasını, Diriliş Saati Dergisi adına Serdar Duman okudu. Suriye’de devam eden krizin ağır bedellerini hatırlatarak açıklamasına başlayan Duman, sürecin etkilerinin tüm bölgede hissedildiğini belirterek “Amerika’nın bölgedeki en güvenilir müttefikleri olan Suudi Arabistan ve İsrail bu süreçte üzerlerine düşeni fazlasıyla yerine getirdiler. Oluşan Amerika-Suud-İsrail şer ekseninin etkilerini halen hissediyoruz.  Libya’da Amerika ve müttefiklerinin askeri müdahaleleri sonucu Kaddafi iktidarı devrildi. Yeni oluşan İhvan yanlısı iktidar şer ekseni açısından sorunlu görüldüğü için Suud destekli, Amerika’da özel eğitim görmüş General Hafter sahneye sürülerek Tobruk’ta Trablus’a alternatif ikinci bir hükümet kuruldu. IŞİD’in de sahne almasıyla Libya’da kurulan hükümet sayısı üçe çıktı. Bugün ciddi bir iç savaşın yaşandığı, can güvenliğinin olmadığı üç başlı bir Libya ile karşı karşıyayız. Mısır’da olup bitenler ise hepimizin malumu. Seçimle iş başına gelen Mursi hükümeti Amerika-Suud destekli darbe ile devrildi. Darbe sürecinde binlerce insanlar katledildi. On binlerce İhvan üyesi tutuklandı. Darbecilerin iktidarı halen devam ediyor.” dedi.

Serdar Duman, açıklamasının devamında Türk dış politikasının Suriye krizinde çözüm getirmediğine dikkat çekildi. Duman, konuyla ilgili olarak “Suriye meselesinde bizim tavrımız hep üçüncü yoldan yana olmuştur. Biz Suriye’ye emperyalist müdahaleyi kabul etmiyoruz. Esad diktatörlüğünü de meşru görmüyoruz. Suriye’de halkın iradesinin esas alındığı bir yönetim biçimi için savaşan tüm tarafların katıldığı müzakerelerin başlatılmasının elzem olduğunu düşünüyoruz. Suriye sorunu Suriye halkının kendi dinamikleri ile çözülmek zorundadır. Suriye sorununun çözümünde arabuluculuk yapma konusunda İran ve Türkiye’nin inisiyatif alması gerektiğine inanıyoruz. Türkiye dış politikası Suriye sorununun başından beri hatalıdır. Suriye’nin kendi dinamiklerini, İran ve Rusya açısından stratejik önemini ıskalayan Türk dış politikası Suriye’de duvara çarpmıştır. Suud ve Körfez emirlikleri ile birlikte Suriye muhalefetine savaşçı, askeri mühimmat, para, istihbarat temini gibi konularda destek veren Türkiye’nin artık Suriye politikası ile hesaplaşma zamanı gelmiştir.”

???????????????????????????????

497. Hafta Basın Açıklaması:

SURİYE’DE BARIŞIN DİLİ HAKİM OLMALIDIR!

Suriye iç savaşı 5.yılına girdi.

Harap olmuş şehirler, 300 000 ölü ve milyonlarca mülteci bu iç savaşın sonuçları…

Amerika’nın kendisine ram olmadığı için Baas diktatörlüğünü tıpkı Libya’dakine benzer bir müdahale ile yıkma kararının 5.yılı…

Amerika demokrasi, insan hakları, özgürlük gibi kavramların arkasına gizlenerek emperyal amaçları doğrultusunda coğrafyamızda birçok operasyona / işgale imza attı, atmaya da devam ediyor.

Soğuk Savaş’ın bitmesi ile dünyanın tek efendisi konumuna gelen Amerika, artık sadece çeşitli ülkelerdeki işbirlikçileri üzerinden gerçekleştirdiği siyasi / ekonomik / sosyal müdahalelerle yetinmeyerek askeri müdahaleleri de strateji olarak benimsedi.

2001 İkiz Kuleler provakasyonu ile başlayan bu süreç Afganistan’ın ve Irak’ın işgali ile devam etti. 2010 yılında Arap Baharı ile Tunus ve Mısır’da başlayan halk isyanları emperyalist Amerika tarafından fırsata dönüştürüldü.

Tunus ve Mısır’daki diktatörlüklerin yıkılması Ortadoğu halklarına ilk anda umut pompaladı. Ancak sonraki gelişmeler bu umudu ortadan kaldırdığı gibi, Arap Baharı öncesi koşullar aranır oldu.

Amerika’nın bölgedeki en güvenilir müttefikleri olan Suudi Arabistan ve İsrail de bu süreçte üzerlerine düşeni fazlasıyla yerine getirdiler. Oluşan Amerika-Suud-İsrail şer ekseninin etkilerini halen hissediyoruz.

???????????????????????????????

Libya’da Amerika ve müttefiklerinin askeri müdahaleleri sonucu Kaddafi iktidarı devrildi. Yeni oluşan İhvan yanlısı iktidar şer ekseni açısından sorunlu görüldüğü için Suud destekli, Amerika’da özel eğitim görmüş General Hafter sahneye sürülerek Tobruk’ta Trablus’a alternatif ikinci bir hükümet kuruldu. IŞİD’in de sahne almasıyla Libya’da kurulan hükümet sayısı üçe çıktı. Bugün ciddi bir iç savaşın yaşandığı, can güvenliğinin olmadığı üç başlı bir Libya ile karşı karşıyayız.

Mısır’da olup bitenler ise hepimizin malumu. Seçimle iş başına gelen Mursi hükümeti Amerika-Suud destekli darbe ile devrildi. Darbe sürecinde binlerce insanlar katledildi. On binlerce İhvan üyesi tutuklandı. Darbecilerin iktidarı halen devam ediyor.

Suriye’de olup bitenlere gelince… Durum çok farklı değil…

Önce şu soruyu sormalıyız: Neden diktatörlüğün daha acımasızca sürdüğü Suudi Arabistan, Körfez emirlikleri, Fas gibi ülkeler değil de Suriye hedefe konuldu?

Yine şu soruyu da sormalıyız: Esad, kıblesini Amerika’ya çevirse idi bu müdahale olacak mıydı?

Bu sorular bizi bu müdahalelerin sadece ve sadece emperyal çıkarlar hesap edilerek yapıldığı sonucuna götürecektir. Bölgede yaşayan halkların iradesi, mutluluğu, özgürlüğü gibi değerler Amerika-Suud-İsrail ekseninin hiçbir zaman umurunda olmadı, bundan sonra da olmayacaktır.

Suriye meselesinde bizim tavrımız hep üçüncü yoldan yana olmuştur. Biz Suriye’ye emperyalist müdahaleyi kabul etmiyoruz. Esad diktatörlüğünü de meşru görmüyoruz. Suriye’de halkın iradesinin esas alındığı bir yönetim biçimi için savaşan tüm tarafların katıldığı müzakerelerin başlatılmasının elzem olduğunu düşünüyoruz.

Suriye sorunu Suriye halkının kendi dinamikleri ile çözülmek zorundadır.

Suriye sorununun çözümünde arabuluculuk yapma konusunda İran ve Türkiye’nin inisiyatif alması gerektiğine inanıyoruz.

???????????????????????????????

Türkiye dış politikası Suriye sorununun başından beri hatalıdır. Libya’da olduğu gibi Suriye’de de birkaç ay içinde iktidarın yıkılacağını Türkiye’ye benimseten ve hükümeti gaza getiren Amerika Türkiye’yi bu bataklığa sokmayı başarmıştır.

Suriye’nin kendi dinamiklerini, İran ve Rusya açısından stratejik önemini ıskalayan Türk dış politikası Suriye’de duvara çarpmıştır. Suud ve Körfez emirlikleri ile birlikte Suriye muhalefetine savaşçı, askeri mühimmat, para, istihbarat temini gibi konularda destek veren Türkiye’nin artık Suriye politikası ile hesaplaşma zamanı gelmiştir.

Yerel muhaliflerin silah bıraktığı, Amerika’nın dahi müzakereden söz etmek zorunda kaldığı bu süreçte hala kan ve gözyaşının devamından yana tavır almanın hiçbir açıklaması olamaz. Türkiye bu kirli savaşın ümmeti nasıl parçaladığını, bu kirli savaşın galiplerinin sadece Amerika ve İsrail olduğunu görmek zorundadır.

Suriye’nin kuzeyini mesken tutmuş ve kör bir şiddeti kendisine metod edinmiş IŞİD ve benzeri yapıların da bu savaşın sonuçlarından olduğunu hatırlatmak isteriz. Türkiye bu tehlikeli ve sapkın yapıların Suriye’de kök salmasının vebalini de maalesef üzerinde taşımaktadır.

Ak Parti Hükümeti acilen bu yoldan geri dönerek Suriye’de barışın sağlanması ve halkın iradesinin yönetime yansıması doğrultusundaki müzakerelerde inisiyatif almalıdır. Aksi takdirde hükümetin tarihin vicdanında yargılanması kaçınılmazdır.

Dikkat çekmek istediğimiz bir diğer husus da Suudi Arabistan’ın bölgesel faaliyetleridir. Suudi Arabistan’ın Mısır, Tunus, Libya  ve Filistin’deki tercihleri ile Türkiye’nin tercihleri arasındaki çelişki ortada olmasına rağmen, Türkiye’nin bu ülke ile stratejik sayılabilecek ilişkiler geliştirmesini ve Suriye’de birlikte hareket etmesini anlamak mümkün değildir.

Mısır’da Sisi’ye, Libya’da General Hafter’a destek veren, İsrail’in mazlum Filistin halkına dönük katliamlarına sessiz kalan, İsrail ile başta istihbarat alanında olmak üzere gizli ilişkiler geliştiren bir Suudi Arabistan’dan bahsediyoruz.

Ak Parti Hükümeti’ne sormak istiyoruz: Suud Kralı Selman Esad’dan daha mı az tehlikelidir ya da daha mı az suçludur? O halde Suudi Arabistan ile ilişkilerimizi gözden geçirmemiz gerekmez mi? Amerika’nın Suudi Arabistan üzerinden inşa etmeye çalıştığı Suudi Arabistan-Türkiye-Mısır-Pakistan ekseni ümmet açısından ne anlama gelmektedir? Eğer susmamızın nedeni Suudi Arabistan ve Körfez emirliklerinden Türkiye’ye akan yabancı sermaye ise, bunu ahiret günü nasıl açıklayacaksınız?

Buradan Türkiye’deki Suud lobisine ve onlara payandalık yapan bazı sivil toplum kuruluşlarına da sesleniyoruz. Suud ve Körfez ile olan çıkar ilişkilerinizi biliyoruz. Bu ilişkinin hatırına bazen meydanlarda, bazen gazete köşelerinde, bazen de televizyonlarda kaleminizden veya dilinizden zehir akıtıyorsunuz. Ancak güneş balçıkla sıvanamaz. Hakikatler er geç ortaya çıkacaktır. Amerika-Suud şer ekseninin pisliklerinin deşifre olacağı günler yakındır. Sizi hakikatle yüzleşmeye ve tövbeye davet ediyoruz.

Sakarya Adalet ve Özgürlükler Platformu Adına Diriliş Saati Dergisi

Bir cevap yazın