Sakarya 611. hafta: ABD, Ortadoğu’da ateşle oynuyor; oyuna gelmeyelim!

Sakarya Adalet ve Özgürlükler Platformu, 611. hafta açıklamasında ABD’nin Ortadoğu’da ateşle oynadığına dikkat çekti. Platform kurucularından Kadrican Mendi’yle ilgili “İslami mücadeleyi ön saflarda sürdürmüş kardeşimizin cezaevine konulması Türkiye’de hukukun geldiği nokta açısından son derece manidardır” denildi.

Sakarya Adalet ve Özgürlükler Platformu tarafından yapılan 611. hafta basın açıklamasına, “Ramazan ayının tüm İslam alemi için hayırlara ve dirilişe vesile olmasını Cenab-ı Allah’tan niyaz ederiz.” temennisi ile başlayarak, ABD Başkanı Donald Trump’un Suudi Arabistan ve İsrail ziyaretleri ile gündeme gelen “İslam NATO’su” ve muhalif kesimler üzerinde sosyal medya paylaşımları üzerinden kurulan baskıları ve verilen cezaları ele aldı. Platform adına Diriliş Saati Dergisi’nden Ali Gürler’in okuduğu açıklamada “Küresel güçler coğrafyamızda oyun üzerine oyun kurmaya devam ediyorlar. Amerika bölgede yeni bir Sünni blok oluşturmaya çalışıyor… Söz konusu Sünni bloğa ait ortak bir askeri güç oluşturulması hedefleniyor… Aslında Amerika ve İsrail; tek bir kurşun atmadan, tek bir can feda etmeden Müslüman’ı Müslüman’a kırdırmanın planını yapıyor. Amerika ve İsrail’in kullandığı iki argüman var. Birincisi Sünni-Şii ayrışması, ikincisi ise radikal İslam. Sonuç olarak Müslümanların karşı karşıya getirilmeye çalışıldığı yeni bir aşamanın eşiğindeyiz.” dedi.

İslam coğrafyasındaki kaosun İsrail’i mutlu ettiği belirtilen açıklamada, Amerika ile İsrail’in bölgede yeni bir fitili ateşlemeye hazırlarken, bu oyuna gelinmemesi gerektiği söylendi. “15 Temmuz darbe teşebbüsünü hatırlayalım. 250 insanımızı kaybettik… Görünen o ki Amerika ve İsrail’in tezleri ile yeterince buluşmayan tüm İslam ülkeleri yeni 15 Temmuz darbeleri ile buluşturulmaya çalışılacak. İktidara sesleniyoruz: Niçin bunca tezgaha rağmen net bir duruş sergileyemiyoruz? Niçin tam bağımsız bir Türkiye inşa edemiyoruz? İç sorunlarımızı barışçıl bir şekilde çözer isek, ekonomik problemlerimizi halka dönerek ve halk ile paylaşarak aşma yolunu seçer isek, dış politikada da daha adil ve şerefli bir duruşu sergileyebiliriz.” Açıklama, platform mensuplarından Kadrican Mendi’ye sosyal medya paylaşımlarından verilen cezaya karşı “Olağanüstü hal bahanesiyle tüm muhalif seslerin susturulmaya çalışıldığı, düşünce ve inancını ifade özgürlüğünün kısıtlandığı bir süreçte; tevhid ve adalet şiarıyla hareket etmeyi ilke edinmiş ve her daim İslami mücadeleyi ön saflarda sürdürmüş kardeşimiz Kadrican Mendi’ye verilen ceza, hem Türkiye’de hukukun geldiği nokta hem de Müslüman kamuoyunun suskunluğu açısından son derece üzücü ve manidardır.”

 

  1. Hafta Basın Açıklaması

ORTADOĞU’DA AMERİKA, İSRAİL VE SUUDİ ARABİSTAN ATEŞLE OYNUYOR!

Mübarek Ramazan ayına girdik.

Ramazan ayının tüm İslam alemi için hayırlara ve dirilişe vesile olmasını Cenab-ı Allah’tan niyaz ederiz.

İslam coğrafyasında kaos devam ediyor.

Küresel güçler coğrafyamızda oyun üzerine oyun kurmaya devam ediyorlar.

Son olarak Amerikan Başkanı Trump’ın Suudi Arabistan ve İsrail ziyaretleri kartların yeniden karılacağının işaretlerini veriyor.

Amerika bölgede yeni bir Sünni blok oluşturmaya çalışıyor. Bu blokun merkezinde Suudi Arabistan ve Mısır var. Türkiye dahil tüm Sünni İslam ülkeleri bu bloğa eklemlenmeye çalışılıyor.

Söz konusu Sünni bloğa ait ortak bir askeri güç oluşturulması hedefleniyor. İslam NATO’su adı da verilen bu gücün amacı tıpkı NATO gibi düşmanlarını korkutmak, caydırmak ya da gerekirse vurmak şeklinde tanımlanıyor.

İsrail de Sünni blok tezine destek veriyor. Siyonistler, Sünni blok ile aynı düşmana karşı savaş verileceğini ilan ediyorlar.

Peki, düşman kim? Bunu da Trump’ın ağzından dinleyelim: “İran ve Hamas gibi tüm radikal İslamcı örgütler…”

Yani Ortadoğu’da Amerika ve İsrail’in karşısında duran, Amerika ve İsrail’in bölgede oyununu bozan tüm güçler düşman ilan ediliyor ve bu güçler işbirlikçi rejimler üzerinden kurulan blok ile çatıştırılmaya ve etkisiz hale getirilmeye çalışılıyor.

Diğer bir deyişle Amerika ve İsrail; tek bir kurşun atmadan, tek bir can feda etmeden Müslüman’ı Müslüman’a kırdırmanın planını yapıyor.

Amerika ve İsrail’in kullandığı iki argüman var. Birincisi Sünni-Şii ayrışması, ikincisi ise radikal İslam.

Sonuç olarak Müslümanların karşı karşıya getirilmeye çalışıldığı yeni bir aşamanın eşiğindeyiz.

Arap Baharı ile başlayan süreç Siyonist baharına dönüşmüş durumda… Siyonist İsrail kurulduğundan bu yana en rahat, en güvenli dönemini yaşıyor. İslam coğrafyasındaki kaos, Siyonistleri son derece mutlu kılıyor.

Siyonist İsrail bu pozisyonunu bir adım daha geliştirmek adına Amerika ile birlikte bölgede yeni bir fitili ateşlemeye hazırlanıyor.

Bizim siyasetçilerimiz, kanaat önderlerimiz, alimlerimiz, aydınlarımız bu tablo karşısında ne yapıyorlar?

Riyad’daki ve Tel Aviv’deki görüntülere karşı tepkileri ne oldu?

Haramdan ve helalden bahsedenler, adaletten ve zulümden bahsedenler, yazılarında ve söylemlerinde mangalda kül bırakmayanlar bu gelişme karşısında nasıl bir tavır aldılar?

Maalesef Türkiye’de ciddi bir karşı duruşun olmadığını, gidişin vehametinin yeterince anlaşılamadığını ya da önemsenmediğini gözlemliyoruz.

Ortadoğu’da kaynatılan bu kazana herkes sıra ile atılacaktır. Eğer direniş olmaz ise, eğer Amerika ve İsrail ile hesaplaşma göze alınmaz ise, Türkiye dahil tüm coğrafyamızı çok kötü günlerin beklediğini söylemek asla abartı değildir.

Ortadoğu’nun tüm şerefli evlatları mezhebi, etnik ve siyasi farklılıklarını bir kenara bırakarak Amerika ve İsrail’e karşı  direnmek ve kanının son damlasına kadar mücadele etmek zorundadır.

15 Temmuz darbe teşebbüsünü hatırlayalım. 250 insanımızı kaybettik. Binlerce de yaralımız vardı. Görünen o ki Amerika ve İsrail’in tezleri ile yeterince buluşmayan tüm İslam ülkeleri yeni 15 Temmuz darbeleri ile buluşturulmaya çalışılacak.

İktidara sesleniyoruz. Türkiye’nin politika yapıcılarına sesleniyoruz. Bölgemizdeki huzursuzluğun kaynağının Amerika ve İsrail olduğunu çok iyi biliyorsunuz. Emperyalizme karşı direnmek noktasında niçin yalpalıyoruz? Niçin bunca tezgaha rağmen net bir duruş sergileyemiyoruz? Niçin tam bağımsız bir Türkiye inşa edemiyoruz?

İç sorunlarımızı barışçıl bir şekilde çözer isek, ekonomik problemlerimizi halka dönerek ve halk ile paylaşarak aşma yolunu seçer isek, dış politikada da daha adil ve şerefli bir duruşu sergileyebiliriz.

Bağımsız bir Türkiye, Ortadoğu’da dengeleri mazlumlardan yana değiştirmeye adaydır. Bağımlı bir Türkiye ise, Ortadoğu’da emperyalizmin oyunlarına alet olmaktan öteye geçemez.

Sakarya Adalet ve Özgürlükler Platformu’nun öncülerinden olan kardeşimiz Kadrican Mendi, sosyal medya paylaşımlarından dolayı aldığı 15 aylık cezanın kesinleşmesi nedeniyle geçtiğimiz hafta cezaevine girdi.

Olağanüstü hal bahanesiyle tüm muhalif seslerin susturulmaya çalışıldığı, düşünce ve inancını ifade özgürlüğünün kısıtlandığı bir süreçte; tevhid ve adalet şiarıyla hareket etmeyi ilke edinmiş ve her daim İslami mücadeleyi ön saflarda sürdürmüş bir kardeşimiz olan Kadrican Mendi’nin cezaevine konulması hem Türkiye’de hukukun geldiği nokta hem de Müslüman kamuoyunun suskunluğu açısından son derece üzücü ve manidardır.

Allah (c.c)’tan Kadrican kardeşimizin yar ve yardımcısı olmasını niyaz eder, onu tekrar aramızda göreceğimiz günlerin yakın olmasını temenni ederiz.

Sakarya Adalet ve Özgürlükler Platformu Adına Diriliş Saati Dergisi

 

 

Bir cevap yazın