Çiftçi-Sen: “Dünya Küçük Çiftçiler Günü 14 Mayıs değil, 17 Nisan’dır”

Çiftçi-Sen bir açıklama yayımlayarak neoliberal politikaların uygulayıcısı Uluslararası Tarım Üreticileri Federasyonu’nun kuruluş günü olan 14 Mayıs’ın, “Dünya Çiftçiler Günü” olarak kutlandığını, bunun kabul edilemez olduğunu ilan etti.

Uygulanan politikalarla şirketlerin önünün açılıp küçük çiftçinin yok edildiği vurgulanan açıklamada “Gelinen noktada iki farklı gıda sistemi söz konusu. Birincisi: Ekolojik sistemi tahrip eden, endüstriyel temelli, kâr amaçlı, petrole dayalı, şirketlerin gıda sistemi. İkincisi: Halkların kendi kültürlerine uygun, doğayla uyumlu tarım ve gıda sistemlerini belirleme hakkına sahip olduğuna inanan halkın gıda sistemi, gıda egemenliği.

Uluslararası Tarım Üreticileri Federasyonu tarım şirketlerini de içinde barındıran, büyük gıda şirketlerinin yönettiği bir organizasyondur. Küçük çiftçilerin kendilerini yok etmeye çalışan şirketlerle birlikte kutlayacak günleri yoktur.” ifadelerine yer verildi.

Dünyanın küçük çiftçilerinin 1996 yılından beri 17 Nisan’ı “Uluslararası Çiftçi Mücadele Günü” olarak belirlediğini, 1996 yılının 17 Nisan’ında MST’li (Brezilya Topraksız İşçiler) üyelerinin toprağa erişmek, tarım reformu yapmak için verdikleri meşru mücadele sırasında Eldorado dos Caracaj’da şirket ve devletin güvenlik güçleri tarafından saldırıya uğradığını, 19 MST üyesinin acımasızca katledildiğini, bu nedenle küçük çiftçilerin küresel örgütü La Via Campesina’nın 17 Nisan’ı “Çiftçi Mücadele Günü” olarak ilan ettiğini belirten açıklama “Endüstriyel gıda sisteminin bir parçası olan ve çiftçiyi üretim yapamaz hale getirenlerin ortaya attıkları bir gün çiftçilerin günü olamaz.” vurgusuyla son buluyor.

Kaynak: Karasaban.net

Bir cevap yazın